Kurdeşene iyi gelen yiyecekler

0
375

Halk arasında sıklıkla yaşanan cilt sorunlarından biri olan kurdeşen, namıdiğer ürtiker, zaman zaman alerjik reaksiyonlarla ya da egzama, zona gibi farklı sorunlarla karıştırılabiliyor, sıkça yaşanan bu soruna karşı herkesin bilgi sahibi olması büyük önem taşıyor.

Soğuk-sıcak hava dengesizliklerinden strese, birçok sorun sebebiyle ortaya çıkabilen kurdeşen neden olur, kurdeşenin belirtileri nelerdir, kurdeşen nasıl anlaşılır ve en önemlisi kurdeşene ne iyi gelir öğrenme zamanı şimdi.

Kaşıntılar, kızarıklıklar son bulsun, cildiniz rahat bir nefes alsın isterseniz bunları bilmenizde fayda var.

Kurdeşen (Ürtiker) neden olur?

Kurdeşene ne iyi gelir sorusuna yanıt bulmadan önce kurdeşen neden olur öğrenelim, onun ortaya çıkma sebeplerini olabildiğince azaltarak oluşmasının önüne geçelim. Sıkça görülen cilt sorunlarından biri olan kurdeşen, bir diğer adıyla ürtiker, birçok nedene bağlı olarak oluşabiliyor, en yaygın olarak görülen sebepleri arasında şunlar bulunuyor:

– Soğuk-sıcak hava dengesizlikleri (Özellikle soğuk hava)
– Güneş ışıkları
– Basınç farklılıkları
– Aşırı terleme
– Tiroid rahatsızlıkları
– Çeşitli iltihaplı enfeksiyonlar
– Romatizmal hastalıklar
– Antibiyotikler, tansiyon ilaçları ve ağrı kesiciler başta olmak üzere kullanılan bazı ilaçlar
– Stres
– Hormonal değişiklikler
– Yumurta, süt, fındık, deniz ürünleri gibi bazı yiyecekler
– Aşırı ve kontrolsüz egzersiz
– Polenler ve bazı bitkiler
– Arı ya da böcek sokmaları
– Toz akarları

Kurdeşen belirtileri nelerdir?
Cildinizde kurdeşen oluşup olmadığını merak ediyorsanız, kurdeşenin yaygın olarak görülen belirtilerini bilmenizde fayda var demektir. Aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı sizde de varsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu hatırlatalım ve kurdeşenin belirtilerini sıralayalım:

– Ciltte kızarıklık
– Ciltte oluşan şişkinlik
– Kaşıntı ve yanma hissi
– Dudak çevresinde şişkinlik
– Göz kapaklarında şişkinlik
– Ciltte kırmızı renkli döküntülerin oluşması

Kurdeşene ne iyi gelir?

Kurdeşenin belirtileri nelerdir, kurdeşen neden olur keşfettiğimize göre, geçelim en önemli kısma, kurdeşene ne iyi gelir öğrenmeye. Aşağıdaki doğal yöntemlerle kurdeşen sebebiyle yaşadığınız kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlara çözümler bulabilirsiniz. Ancak kurdeşen ciddi bir cilt sorunu olduğu için mutlaka en yakın zamanda doktorunuzun yolunu tutmalı ve onun önerileri doğrultusunda tedavinizi olmalısınız, bizden hatırlatması.

Maydanoz

Kurdeşene iyi geldiği bilinen doğal çözümlerin başında maydanoz geliyor. Vücudun histamin salgılaması üzerinde etkileri olan maydanoz, bu etkisi sayesinde kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı, kızarıklık gibi sorunların kısa sürede geçmesine destek oluyor. Bunun için maydanozu doğrudan yiyebileceğiniz gibi dilerseniz maydanoz suyu hazırlayıp içebilirsiniz.

Soğan

Antienflamatuar etkisi bulunan besinler de kurdeşene karşı oldukça etkili oluyor, o besinlerin başında da soğan geliyor. Soğanın bu etkisinden yararlanmak için taze halde bolca soğan tüketebileceğiniz gibi doğrudan kurdeşen oluşan bölgeye harici olarak uygulamanız da mümkün oluyor. Bunun için soğanı kesip kurdeşen olan bölgeye soğan suyunu sürebilir, bu şekilde biraz bekletip zarifçe, cildinize zarar vermeden durulayabilirsiniz. Ancak bu uygulama cildinizin ilk etapta yanmasına sebep olacaktır, aklınızda bulunsun.

Zerdeçal

Antienflamatuar özellikleri bulunan besinlerden zerdeçal, kurdeşen için değerlendirebileceğiniz doğal çözümlerden biri aynı zamanda. Yangıya, iltihaplı enfeksiyonlara iyi gelen zerdeçalın bu özelliklerinden yararlanmak için onu toz halde ya da bulabiliyorsanız taze halde düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Zencefil

Antienflamatuar özellikler gösteren besin maddelerinden biri olan zencefil de kurdeşene karşı vücudunuzun yanında olan isimlerden. Vücutta yangıyı önleyici etkiler gösteren zencefilin bu özelliklerinden yararlanmak isterseniz taze ya da toz halde zencefili bolca tüketebilir, harici olarak kullanmak isterseniz oda sıcaklığında suyun içine toz zencefil ilave edebilir, güzelce karıştırdıktan sonra kaşıntılı bölgeyi bu suyun içinde yaklaşık 10 dakika bekletebilirsiniz. Ardından bölgeyi ılık suyla güzelce temizleyerek arındırabilirsiniz.

Greyfurt

İçindeki C vitamini sebebiyle güçlü antioksidan etkiler gösteren meyvelerden greyfurt da kurdeşen konusunda size destek olabilir. Bunun için greyfurtu ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz. Ancak dikkat, greyfurt farklı ilaçlarla etkileşime girip zararlı etkiler oluşturabilen bir besin olduğu için doktorunuza danışmadan tüketmemeniz büyük önem taşıyor.

Karbonat

Karbonat, ciltte oluşan kaşıntıların daha hızlı geçmesine yardımcı olabiliyor. Kurdeşen sebebiyle oluşan kızarıklık ve kaşıntılarınız için karbonat kullanmak isterseniz uygulayacağınız bölgenin büyüklüğüne göre 1 tatlı kaşığı ya da daha fazla karbonatı üzerine az miktarda soğuk su ilave edip karıştırarak macun kıvamına getirin ve bu karbonat maskesini kaşıntılı bölgeye sürüp kuruyana dek bekletin. Ardından ılık suyla, cildinizi tahriş etmeden yavaş yavaş karışımı cildinizden çıkarın. Kaşıntılarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Papatya

Tıpkı maydanoz gibi vücudun histamin salgılamasını etkileyen maddelerden papatya kurdeşen üzerinde etkili olabilen doğal çözümlerden biri. Aynı zamanda strese iyi geldiği bilinen papatya, tüm bu özellikleri sebebiyle cildi rahatlatabiliyor. Bunun için düzenli ama mutlaka doktor kontrolünde ve ölçülü olacak şekilde papatya çayı tüketmeniz yeterli oluyor.

Aloe vera

Yanık izlerinden sivilceye, neredeyse birçok cilt sorununa çözüm olmayı başaran en doğal yöntemlerden aloe vera, kurdeşen konusunda da vücudun yanında yer alıyor, yapraklarının arasında yer alan jelimsi yapısı sayesinde cildi ferahlatırken kaşıntı ve kızarıklıkların da daha hızlı iyileşmesine destek oluyor.

Elma sirkesi

Antienflamatuar ve antioksidan özellikler gösteren elma sirkesi de kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve kızarıklıkların daha hızlı iyileşmesine destek oluyor. Bu özelliğinden faydalanmak isterseniz elma sirkesi ve az miktarda suyu karıştırmanız ve bir pamuk ya da temiz bez yardımıyla bu karışımı cildinize uygulamanız yeterli oluyor. Dilerseniz elma sirkesini doğrudan banyo yaparken de kullanabilirsiniz. Sirke de tıpkı soğan suyu gibi cildinizde ilk etapta yanma hissi oluşturabilir, aklınızda bulunsun.

İncir

Antioksidan özellikleri yüksek besinlerden incir de düzenli olarak tüketerek faydalarını görebileceğiniz doğal çözümlerden. Üstelik bunun için yapmanız gereken sadece zamanı geldiğinde inciri taze taze yemek, mevsimi değilken de kurusunu ölçülü bir şekilde tüketmek. Yalnızca şeker oranı yüksek olduğundan ölçülü tüketmeniz gerektiğini unutmamalı, aşırıya kaçmamalısınız, hatırlatmış olalım.

Yulaf ezmesi

Ciltte oluşan kaşıntı ve yanma hissinin azalmasını, hatta kısa sürede geçmesini sağlayan yöntemlerden biri de yulaf ezmesinden destek almaktan geçiyor. Ondan destek almak için kurdeşen olan bölgeyi içine koyabileceğiniz büyüklükte bir kap ya da leğen bulup içini ılık suyla doldurmanız, ardından içine temiz bir beze ya da tülbente sardığınız yulaf ezmesini koyup karıştırmanız gerekiyor. Yulaf ezmesiyle karıştırdığınız bu suyun içine kurdeşen olan bölgeyi koyup bir süre bekletmeniz ve ardından durulamanız yeterli oluyor. Eğer vücudunuzun büyük bir kısmında kurdeşen söz konusuysa küveti doldurup aynı işlemi tüm vücudunuz için uygulayabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Cildi nemlendirmek, güneşin zararlarından korumak ve sıkı kıyafetler tercih etmemek

Yukarıdaki tüm malzemelerin yanında sık sık kurdeşen sorunu yaşayanların hayat tarzlarında da küçük değişiklikler yapması büyük önem taşıyor. Özellikle kuru cildi olanların düzenli olarak cildini nemlendirmesi, güneşe karşı cildi korumak adına güneş kremlerinin kullanılması kurdeşen oluşma riskini azaltıyor. Cildin rahat nefes alabilmesi adına çok dar, sıkı kıyafetler giyilmemesi de önemli, bizden önermesi.

Önemli bir not: Yukarıda da söylediğimiz gibi kurdeşen (ürtiker) mutlaka doktora danışmanız gereken bir cilt sorunu. Yukarıdaki doğal yöntemler rahatsızlıklarınıza kısa süreli çözüm olabilir ancak kalıcı çözüm için mutlaka doktorunuzun yönlendirmelerini takip etmeli, onun önermediği hiçbir yöntemi uygulamamalı ve sağlığınızı riske atmamalısınız. Aynı şekilde yukarıdaki malzemeler içinde alerjiniz olanlar varsa tabii ki asla tüketmemeli/kullanmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here