Kurban bayramında Rigor Mortis tehlikesine dikkat!

0
287

Yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle kurbanlıklar alınmaya ve kesim yerleri belirlenmeye başladı. Ancak kurban etinin kesildikten sonra hemen tüketilmesi, ciddi tehlikeler yaratıyor. Uzmanlar bu konuda vatandaşları uyarıyor.

Hayvan kesildikten sonra kaslarında oluşan rigor mortis, yani bir diğer adıyla ölüm sertliği, sindirime uygun değildir. Ölüm esnasında oksijen ve enerji oluşumu durur. Kasların kasılıp gevşemesi ise bozulur. Kurbanda kasıl gevşeme için gerekli enerji sağlanamadığından bazı lifler gevşek, bazıları ise kasılı bir halde kalır. Kasılı kalan lifler, etin sert kalmasına sebep olur.

Kurban eti hemen tüketilmemeli

Sert kalan etler insan sindirimine uygun değildir. Bu yüzden kurban etinin dinlendirilmesi gerekir. Kesim işleminden sonra sert kaslar 1-2 gün içinde yumuşamaya başlar. Hayvan kesildikten sonra hem etin yumuşaması, hem de suyunu vermesi için, en az 1 gün doğru koşullarda bekletilmelidir. Bekletme işlemi için buzdolabı poşetine koyabilir veya yağlı kağıt serili tepsiye yerleştirerek 3-5 dereceli buzdolabı rafında 2 gün bekletilmesi gerekir.

Kurban etinin bekletilmeden tüketilmesi, şişkinlik, hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açar. Bu yüzden uzmanlar, kurban etinin kesimden sonra bekletilmesi gerektiği hakkında uyarıyor. Eğer hemen tüketilecekse, et iyi pişirilmeli ve mümkünse az miktarda yenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here