Kombucha çayı şeker hastalığına iyi geliyor mu?

0
237

“Georgetown Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, şeker hastalığı olan insanlara ilginç bir deney yaptılar. Bu deneyde, katılımcılara dört hafta boyunca kombucha adında bir çay içmeleri söylendi. Kombucha, maya ve bakteri ile mayalanmış bir çaydır ve çok eski zamanlardan beri Çin’de içilmektedir. Kombuchanın sağlığa faydalı olduğu söylenir ama bunun kanıtı çok azdır.

Deneyde, katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir grup kombucha içti, diğer grup ise kombuchaya benzeyen ama mayalanmamış bir içecek içti. Bu gruplara hangi içeceği içtikleri söylenmedi. Dört hafta sonra, gruplar değiştirildi ve iki ay ara verildi. Bu şekilde, deneyin sonuçlarını etkileyebilecek başka faktörleri ortadan kaldırmaya çalıştılar.

Deneyin sonucunda, kombucha içen katılımcıların aç karnına kan şekerleri daha düşük çıktı. Bu, kombuchanın şeker hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ama bu sonuç kesin değil, daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bu deneyin sonucu, 1 Ağustos 2023’te Frontiers in Nutrition adlı bir dergide yayınlandı.

Bilim insanları ayrıca kombuchanın içindeki maya ve bakterilerin neler olduğunu da araştırdılar. Bunun için RNA gen dizilimi adlı bir yöntem kullandılar. Böylece, kombuchayı mayalayan mikroorganizmaların yapısını ve miktarını belirlediler. Kombuchanın büyük bir kısmının laktik asit bakterileri, asetik asit bakterileri ve Dekkera adlı bir mayadan oluştuğunu buldular. Bu mikroorganizmaların hepsi yaklaşık olarak eşit ölçüde vardı.

Bilim insanları, kombuchayı yapan farklı firmaların farklı maya ve bakteriler kullanabileceğini de söylediler. Ama bunların hepsinin benzer işlevlere sahip olduğunu ve kombuchanın etkisini değiştirmeyeceğini düşündüler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here