Kivinin faydaları

0
458

Kivi, çok miktarda sağlık yararları içeren küçük, lezzetli ve egzotik bir meyvedir. Ayrıca C vitamini, K vitamini, E vitamini, folat ve potasyum gibi besin maddeleriyle doludur. Ayrıca bir sürü antioksidan içerir ve iyi bir lif kaynağıdır.  Kuzey Çin’e özgü kivi, 20. yüzyılın başında Yeni Zelanda’ya getirildi ve daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Kivi, besin maddeleri açısından yüksek ve kalori açısından düşük olduğu için oldukça faydalıdır.

 • Güzel cilt için kivi

Cildin destek sistemini oluşturan kolajen, güneş, kirlilik ve dumandan kaynaklanan hasarları önlemek, kırışıklıkları önlemek ve genel cilt dokusunu iyileştirmek için vücudumuzda bir antioksidan olarak çalışan gerekli bir besin olarak C vitamini bağımlıdır. Düzenli kivi tüketimi, cildin güzelleşmesini sağlar.

 • Daha iyi uyku

Uyku sorunları olan yetişkinlerde kivi tüketiminin uyku kalitesine etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, uyku bozuklukları olan erişkinlerde kivi tüketiminin uyku başlangıcını, süresini ve verimliliğini artırabileceği tespit edilmiştir.

 • Kalp Sağlığı

Kivideki lif ve potasyum kalp sağlığını destekler.  Bir çalışmada, günde 4069 mg potasyum tüketenlerin, iskemik kalp hastalığından ölüm riski, daha az potasyum tüketenlere (günde yaklaşık 1000 mg) kıyasla yüzde 49 daha düşük olduğu ortaya kondur. Yüksek potasyum alımı, inme riski, kas kütlesinin kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumundaki azalma ile de ilişkilidir. Ayrıca, yüksek bir potasyum alımı, tüm nedenlerden ölenlerin yüzde 20’sinde azalma ile ilişkilidir.

 • Kabızlığa karşı kivi

Kivinin hafif bir müshil etkisi gösterebileceğini ortaya koyan çok sayıda çalışma vardır.

 • Astımı tedavi etmeye yardımcı olabilir

Kivinin içerdiği yüksek C vitamini ve antioksidanların aslında astıma sahip kişilerin tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir. 2000 yılındaki bir çalışma, kivi de dahil olmak üzere düzenli olarak taze meyve tüketenler arasında akciğer fonksiyonunda yararlı bir etki olduğunu bulmuştur.

 • Sindirim sorunlarına kivi

Kivide bol miktarda lif bulunur, bu sayede sindirimi kolaylaştırır. Yemeklerden sonra soda içmek yerine kivi yemek daha faydalı olacaktır. Ayrıca, protein parçalanmasına yardımcı olabilecek aktinidin adı verilen proteolitik bir enzim içerirler. Bir çalışma kısa süre önce aktinidin içeren kivi özütünün çoğu proteinin sindirimini büyük ölçüde arttırdığını bulmuştur.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kivi  besleyici yoğunlukta C vitamini ile doludur Aslında sadece 1 fincan kivi, günlük önerilen değerinin yaklaşık yüzde 273’ünü sağlar. C vitamini, hastalıkları önlemeye yönelik bağışıklık sisteminizi artırmak için gerekli besleyici bir maddedir.  Oksidatif stres DNA’ya zarar verebilir. Bu durum sağlık sorunlarına neden olabilir. Kısmen antioksidan sayesinde, kivi veya kivi özütün düzenli tüketiminin oksidatif stres olasılığını azalttığına dair daha eski bir araştırmadan elde edilen bazı kanıtlar bulunmaktadır. Oksidatif DNA hasarı kolon kanseri ile kuvvetli şekilde bağlantılı olduğundan düzenli kivi tüketimi kolon kanseri riskini de düşürebilir.

 • Kan basıncını yönetmeye yardımcı olabilir

Kivi meyveleri bağışıklık sistemimize ekstra destek sağlayabilir, aynı zamanda kan basıncımızı yönetmemize yardımcı olabilirler.

 • Kan pıhtılaşmasını azaltır

Kan basıncımızı yönetmemize yardımcı olmanın yanı sıra, kivi aslında kan pıhtılaşmasını azaltabilir. Oslo Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, günde iki ila üç kivi yemenin kan pıhtılaşma riskini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu. Ayrıca kandaki yağ miktarını azalttığı da tespit edildi. Araştırmacılar, bu etkilerin kalp sağlığını iyileştirmek için günlük bir aspirin dozu ile benzer olduğunu söyledi.

 • Kivi Görme kaybına karşı korur

Makula dejenerasyonu görme kaybının önde gelen nedenidir ve kiviler gözlerinizi onlardan korumaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde üç porsiyon meyve yiyerek maküler dejenerasyonun yüzde 36 oranında azaldığını buldu.

Kivi DNA’yı koruyor!

Kivinin koruyucu özellikleri, kuzey ve orta İtalya’da 6-7 yaşındaki çocuklarla yapılan bir çalışmada gösterildi. Bu çocukların ne kadar fazla kivi ya da narenciye tüketirse, hırıltılı solunum, nefes darlığı ya da gece öksürüğü gibi solunumla ilgili sağlık problemlerine sahip olma olasılığı o kadar düşük olduğu ortaya çıktı.

Kivi meyvesi, bir sürü pestisit kalıntısından genellikle güvenli olan gıdaların listesindedir. 2016 yılı için en güvenli 10 besin listesinde de bulunan kiviyi organik olarak tüketmeyi ilke edinmek için mümkün olduğu kadar güvenilir yerlerden temin etmek gerekmektedir.

Beslenme düzenime kiviyi nasıl eklerim?

Kivi, oldukları gibi yenilebilir veya bir smoothie ile harmanlanabilir. Kiviyi pişirmeyin, böylece C vitamini içeriğini muhafaza edebilirsiniz.  Aldığınız dozaj, yaş, sağlık durumu ve ne tedavi etmeye çalıştığınız faktörlere bağlıdır.

 • Olgun bir kiviyi ikiye bölün, içini yiyin ve kabukların iç kısmını cildinize sürerek doğal bir maske yapın.
 • Kendi taze tropikal meyve kokteylinizi yapabilirsiniz; kivi ile beraber ananas, mango ve çilek de kullanabilirsiniz.
 • Kivi, ıspanak, elma ve armut ile yeşil bir smoothie veya meyve suyu hazırlayın.
 • Kivi dilimleri dondurulup sıcak bir gün aperatif veya tatlı olarak tüketilir.
 • Kiviyi kesip ıspanak, ceviz, kuru kızılcık, kıyılmış elma, beyaz peynir ve hafif bir salata sosu ile yaz salatası olarak kullanın.

Kivi için riskler ve önlemler

Kalp hastalığı için en sık verilen bir ilaç türü olan beta-blokerler, kanda potasyum seviyelerinin artmasına neden olabilir. Muz gibi yüksek potasyum gıdalar beta bloker kullanırken ılımlı bir şekilde tüketilmelidir.

Çok fazla potasyum tüketilmesi, böbrekleri tam olarak fonksiyonel olmayan kişiler için zararlı olabilir. Böbrekleriniz fazla potasyumu kandan yok edemezse ölümcül olabilir.

Kivi yemek çoğu insan için güvenlidir. Asıl istisna, alerjik olanlar içindir. Bir kivi alerjisinin işaretleri arasında kaşıntılı boğaz, şişmiş dil, yutma, kusma bulunur. Ayrıca fındık, avokado, lateks, buğday, incir veya haşhaş tohumu alerjiniz varsa, kiviye alerji riski artar. Nadir durumlarda, kiviler kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, kanamayı artırabilir. Bu, kanama bozukluklarının şiddetini artırabilir. Kanama bozukluğunuz varsa veya ameliyat olmak üzereyseniz, kivi yemekten kaçınınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here