Kış çayı nasıl hazırlanır? Etkileri nelerdir?

0
292

Tam şu aralar hepimizin bolca tüketmesi gereken lezzetlerin başında gelen, şifa dolu kış çayı nasıl yapılır, daha da önemlisi kış çayının faydaları nelerdir öğrenme zamanı şimdi!

Aslında tek bir sabit tarifi olmayan kış çayları, içindeki malzemeleri damak tadınıza göre çeşitlendirebileceğiniz lezzetler. Dumanı üzerinde yudum yudum içtiğinizde ise başta boğaz olmak üzere vücuda tepeden tırnağa iyi gelebiliyor, doğruya doğru. Asıl önemli olansa insanın kendine en uygun malzemeleri seçmesi oluyor.

Eğer kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyor ya da özel bir perhiz uyguluyorsanız bu çayları tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve içeriğindeki malzemelerin sizin için uygun olup olmadığını mutlaka öğrenin, sağlığınızı ihmal etmeyin.

Kış çayının faydaları nelerdir?

 • Kış çayları temel olarak bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda vücuda yardımcı oluyor.
 • Vücut direncini artırarak grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları olarak anılan hastalıklara karşı bizi koruyor.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde var olan kış hastalıklarının da iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Boğaz ağrısı, kaşıntısı gibi kış hastalıkları söz konusu olduğunda yaygın olarak yaşanan sorunların da ortadan kalkmasına destek oluyor.
 • İçeriğindeki malzemelere göre değişse de kış çaylarının çoğu balgam söktürücü bir etki gösteriyor.
 • Bu özelliği sayesinde birçok kış çayı balgam kaynaklı öksürüğün önüne geçiyor.
 • İçeriğinde nane gibi faydalı malzemeler kullanılan birçok bitki çayının burun tıkanıklığına da çözüm olabildiği biliniyor.
 • Kış çaylarının içinde antioksidan bakımından zengin malzemeler kullanıldığından kış çayları kan dolaşımının da sağlıkla devam etmesini sağlıyor.
 • Yine antioksidan özellikleri sayesinde yorgunluk ve halsizlik gibi kış aylarında sıkça yaşanan sorunların da önüne geçiyor.
 • Kış çayları vücuda enerji ve zindelik veriyor.
 • Bu çayların en sevilen yanlarından biri de metabolizmayı hızlandırmaları dolayısıyla düzenli olarak tüketildiklerinde üşüme sorununu en aza indirmeleri oluyor.
 • Eğer kış çayının içeriğinde kurutulmuş papatya gibi sakinleştirici malzemeler kullanıldıysa bu da kış çayının sizi stresten, uykusuzluktan uzaklaştıracağı anlamına geliyor.
 • Aynı şekilde eklem ve kas ağrılarını çok daha az hissetmenize sebep oluyor.
 • Düzenli olarak kullanılan kış çaylarının kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkileri dolayısıyla tansiyonu düzenlediği dahi söyleniyor.

Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi eğer tansiyon sorununuz varsa öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önerdiği çaylar dışında herhangi bir çay tüketmemeniz büyük önem taşıyor, aman dikkat.

Kış çayı nasıl nasıl yapılır, nasıl demlenir?

Kış çaylarının içinde kullanacağınız malzemelere göre farklılık gösterecek olsa da büyük bir bölümü demlenerek hazırlanabilir, ancak içinde ayva gibi sert dokulu malzemeler kullanacağınız kış çaylarını kaynatarak hazırlayabilirsiniz.

Meyveli kış çayı tarifi

Malzemeler:

1 tutam ıhlamur
1/2 elma
1/2 ayva
1 tutam kuşburnu
Birkaç karanfil
1 çubuk tarçın
Bal (isteğe göre)

Nasıl Yapılır?

Bir demliğe ya da tencereye ıhlamuru, bir elmanın ve ayvanın yarısını ve kuşburnunu aktarın. Üzerlerine de 3 su bardağı su ekleyin. (Malzeme miktarını her zaman olduğu gibi kişi sayısına göre artırıp azaltabilirsiniz.) Kapağını kapatıp karışımı kaynatın. Yaklaşık 5 dakika sonra içine çubuk tarçın ve karanfilleri de ekleyip biraz daha kaynatın ve ocaktan alın. Süzüp biraz ılımasını bekledikten sonra arzuya göre içine bal da ilave ederek afiyetle içebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here