Kilo vermenize yardımcı olan 10 sabah alışkanlığı

0
256

Kilo verme hedefleriniz ne olursa olsun, kilo vermek bazen imkansız gibi gelebilir. Bununla birlikte, birkaç kilo vermek, mevcut diyetinizin ve yaşam tarzınızın tamamen elden geçirilmesini içermek zorunda değildir. Aslında, sabah rutininizde birkaç küçük değişiklik yapmak kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Bu makale, kilo verme çabalarınıza yardımcı olmak için rejiminize dahil edebileceğiniz 10 basit sabah alışkanlığını listeler.

1. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın

Kahvaltının günün en önemli öğünü olarak kabul edilmesinin iyi bir nedeni var. Sabah kahvaltısında yedikleriniz tüm gününüzün gidişatını belirleyebilir. Öğle yemeğine kadar tok ve tatmin olmuş hissedip hissetmeyeceğinizi veya sabah ortası atıştırmalığınızdan önce otomatlara gidip gitmeyeceğinizi belirler.

Yüksek proteinli bir kahvaltı yemek , isteklerin kesilmesine ve kilo kaybına yardımcı olabilir. Protein , iştahı artırmaktan sorumlu “açlık hormonu” olan ghrelin düzeylerini azaltarak kilo vermeye de yardımcı olabilir .

Güne iyi bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olmak için yumurta, yoğurt, süzme peynir, kuruyemiş ve chia tohumu gibi protein kaynaklarını değerlendirin.

2. Bol su için

Sabaha bir veya iki bardak su ile başlamak, kilo vermeyi hızlandırmanın kolay bir yoludur . Su, en az 60 dakika boyunca enerji harcamanızı veya vücudunuzun yaktığı kalori miktarını artırmanıza yardımcı olabilir.

İçme suyu bazı kişilerde iştahı ve gıda alımını azaltabilir.

Aslında, konuyla ilgili çoğu çalışma, günde 1-2 litre su içmenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sabaha su ile başlamak ve gün boyunca bol sıvı tüketmek, en az çabayla kilo vermeyi hızlandırmanın harika bir yoludur.

3. Kendinizi tartın

Tartıya çıkmak ve her sabah kendinizi tartmak, motivasyonu artırmak ve özdenetim geliştirmek için etkili bir yöntem olabilir.

Kendinizi her sabah tartmak, kilo vermeyi teşvik edebilecek sağlıklı alışkanlıkları ve davranışları geliştirmenize de yardımcı olabilir.

En iyi sonuçlar için, uyanır uyanmaz kendinizi tartın. Banyoyu kullandıktan sonra ve herhangi bir şey yiyip içmeden önce bunu yapın.

Ek olarak, kilonuzun günlük olarak dalgalanabileceğini ve çeşitli faktörlerden etkilenebileceğini unutmayın. Büyük resme odaklanın ve küçük günlük değişikliklere takılıp kalmak yerine genel kilo verme trendlerini arayın.

4. Biraz güneş alın

Biraz güneş ışığı almak için perdeleri açmak veya her sabah dışarıda fazladan birkaç dakika geçirmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

Güneş ışığına maruz kalmak da D vitamini ihtiyacınızı karşılamanın en iyi yoludur. Bazı araştırmalar, D vitamini gereksinimlerinizi karşılamanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini ve hatta kilo alımını önleyebileceğini bulmuştur.

İhtiyacınız olan güneşe maruz kalma miktarı cilt tipinize, mevsime ve bulunduğunuz yere göre değişebilir. Bununla birlikte, her sabah biraz güneş ışığı almak veya dışarıda 10-15 dakika oturmak kilo verme üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilir.

5. Farkındalık uygulaması

Farkındalık, tamamen şimdiki ana odaklanmayı ve düşünce ve duygularınıza farkındalık getirmeyi içeren bir uygulamadır.

Uygulamanın kilo kaybını arttırdığı ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik ettiği gösterilmiştir.

Farkındalık uygulamak basittir. Başlamak için, her sabah beş dakikayı sakin bir yerde rahatça oturarak ve duyularınızla bağlantı kurarak geçirmeyi deneyin.

 

6. Egzersizlerle sıkılaşın

Sabah ilk iş biraz fiziksel aktivite yapmak kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilir .

50 fazla kilolu kadın üzerinde yapılan bir çalışma, günün farklı saatlerinde aerobik egzersizin etkilerini ölçmüştür.

Sabah egzersiz yapanlar ile öğleden sonra egzersiz yapanlar arasında belirli yiyecek isteklerinde çok fazla fark kaydedilmemiş olsa da, sabah egzersiz yapmak daha yüksek bir tokluk düzeyi ile ilişkilendirildi.

Sabahları egzersiz yapmak, kan şekeri seviyelerinin gün boyunca sabit kalmasına da yardımcı olabilir. Düşük kan şekeri, aşırı açlık da dahil olmak üzere birçok olumsuz belirtiye neden olabilir.

7. Öğle yemeğinizi paketleyin

Öğle yemeğinizi önceden planlamak ve paketlemek için çaba sarf etmek, daha iyi yiyecek seçimleri yapmanın ve kilo kaybını artırmanın basit bir yolu olabilir.

Haftada bir gece yemeklerinizi planlamak ve hazırlamak için birkaç saat ayırmayı deneyin, böylece sabahları öğle yemeğinizi alıp gidebilirsiniz.

8. Daha uzun uyku

Biraz daha erken yatmak veya çalar saatinizi biraz daha fazla uyumak için daha sonraya ayarlamak kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir uyku programı oluşturmak, iyi beslenmek ve egzersiz yapmakla birlikte kilo vermenin kritik bir bileşenidir. Sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için, her gece en az sekiz saat uyumayı hedefleyin .

9. İşe gidiş yolunuzu değiştirin

Araba kullanmak işe gitmenin en uygun yollarından biri olsa da bel çevreniz için pek iyi olmayabilir.

Araştırmalar, yürümenin, bisiklete binmenin veya toplu taşıma araçlarını kullanmanın daha düşük bir vücut ağırlığına ve daha düşük kilo alma riskine bağlı olabileceğini göstermektedir.

Haftada birkaç kez işe gidip gelme şeklinizi değiştirmek, kilo vermeyi hızlandırmanın basit bir yolu olabilir.

10. Yemek düzeninizi takibe başlayın

Ne yediğinizi izlemek için bir yemek günlüğü tutmak, kilo vermeyi hızlandırmanın ve kendinizi sorumlu tutmanın etkili bir yolu olabilir.

Günün ilk öğününden başlayarak ne yediğinizi ve içtiğinizi kaydetmek için bir uygulama veya hatta bir kalem ve kağıt kullanmayı deneyin .
Çalışmalar, alımınızı izlemek için bir yemek günlüğü kullanmanın kilo kaybını artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here