Karpuz çekirdeğinin 5 önemli faydası

0
291

Yemek yerken onları tükürmeye alışmış olabilirsiniz. Bazı insanlar sadece çekirdeksizi tercih eder. Ancak karpuz tohumlarının besin değeri sizi tam tersine ikna edebilir.

Karpuz tohumlarının kalorisi düşüktür ve besin açısından yoğundur. Kavrulduklarında çıtır çıtır olurlar ve diğer sağlıksız atıştırmalık seçeneklerinin yerini kolayca alabilirler.

1. Düşük kalorili

30 gr karpuz çekirdeği çekirdeği yaklaşık olarak 158 kalori içerir. Bu, 30 gr Lay’s Patates Cipsi’nden ( 160 kalori ) çok daha düşük değil , ama 30 gramı neyin oluşturduğuna bir göz atalım.

Büyük bir avuç karpuz çekirdeği yaklaşık 4 gram ağırlığındadır ve yaklaşık 23 kalori içerir. Bir torba patates cipsinden çok daha az!

2. Magnezyum

Karpuz çekirdeklerinde bulunan birkaç mineralden biri de magnezyumdur. 4 gramlık bir porsiyonda, günlük değerin yüzde 5’i olan 21 mg magnezyum alırsınız.

Yetişkinlerin günde 420 mg bu mineral almasını önerilmektedir. Magnezyum, vücudun metabolik fonksiyonlarının çoğu için gereklidir. Ayrıca sinir ve kas fonksiyonunun yanı sıra bağışıklık, kalp ve kemik sağlığını korumak için de gereklidir.

3. Demir

Bir avuç karpuz çekirdeği, yaklaşık 0,29 mg demir veya günlük demir değerinin yaklaşık yüzde 1,6’sını içerir. Çok fazla görünmeyebilir, ancak yetişkinlerin günde sadece 18 mg almasını önerilir.

Demir, vücutta oksijen taşıyan hemoglobinin önemli bir bileşenidir. Ayrıca vücudunuzun kalorileri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

Ancak karpuz çekirdeği, demir emilimini azaltan ve besin değerini düşüren fitat içerir.

4. “İyi” yağlar

Karpuz tohumları ayrıca hem tekli doymamış hem de çoklu doymamış yağ asitleri için iyi bir kaynak sağlar – bir büyük avuç (4 gram), sırasıyla 0,3 ve 1,1 gram sağlar.

Bu yağlar kalp krizi ve felçten korunmada ve kandaki “kötü” kolesterol seviyesini düşürmede faydalıdır.

5. Çinko

Karpuz tohumları da iyi bir çinko kaynağıdır. Bir onsta günlük değerin yaklaşık yüzde 26’sını veya büyük bir avuçta (4 gram) yüzde 4 GD sağlarlar.

Çinko, bağışıklık sistemi için gerekli olan önemli bir besindir. Şunlar için de gereklidir:

  • Vücudun sindirim ve sinir sistemleri
  • Hücre büyümesi ve bölünmesi
  • Tat ve koku alma duyularınız
  • Bununla birlikte, tıpkı demirde olduğu gibi, fitatlar da çinko emilimini azaltır.

Nasıl pişirilir?

Karpuz çekirdeklerini kavurmak kolaydır. Fırınınızı 160 dereceye ayarlayın ve tohumları bir fırın tepsisine yerleştirin. Kızarmaları sadece 15 dakika sürer, ancak eşit bir çıtırlık elde etmek için yarı yolda karıştırmak isteyebilirsiniz.

Biraz zeytinyağı ve tuz ekleyerek veya üzerlerine tarçın ve hafif toz şeker serperek tohumların daha da lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla lezzet tercih ederseniz, limon suyu ve kırmızı biber, hatta acı biber ekleyebilirsiniz.


Karpuz tohumlarının sağlık açısından birçok faydası vardır. İçlerindeki bazı mineral ve vitaminlerin miktarları az gibi görünse de yine de patates cipsi ve diğer sağlıksız atıştırmalıklara göre çok daha fazla tercih edilmektedir.

Karpuz çekirdeklerinden ne kadar besin elde ettiğiniz büyük ölçüde ne kadar yediğinize bağlıdır. Küçük olduklarından, önemli faydalarını elde etmek için epeyce yemelisiniz.

Ancak besin değerlerini diğer atıştırmalıklarla kıyasladığınızda karpuz çekirdeği çok daha öne çıkıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here