Karbonhidratla alakalı önyargılara meydan okuyan 12 süper gıda

0
664

Zaman içinde karbonhidratlar, genellikle kilo alımı, tip 2 diyabet ve çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilen olumsuz bir ün kazanmıştır.

Şeker oranı yüksek işlenmiş gıdaların ve rafine tahılların temel besin maddelerinden yoksun olduğu doğru olsa da, sağlık açısından önemli faydalar sunan, besin açısından zengin, lifli birçok karbonhidrat kaynağı vardır.

Düşük karbonhidratlı diyetler bazı bireyler için uygun olsa da, yüksek karbonhidratlı gıdalardan tamamen kaçınmak gerekli değildir.

İşte inanılmaz derecede sağlıklı 12 yüksek karbonhidratlı yiyecek:

1. Kinoa
Besin açısından zengin bir tohum olan kinoa, sağlık bilincine sahip tüketiciler arasında popülerlik kazanmıştır. Sözde tahıl olarak sınıflandırılan kinoa, karbonhidrat (pişirildiğinde %70), protein ve lif bakımından zengindir. Kan şekeri yönetimi ve kalp sağlığı ile bağlantılı mineraller ve bitki bileşikleri ile yüklüdür. Gluten içermediğinden buğdaya tercih edilen bir alternatiftir.

2. Yulaf
Tam tahıl olarak kabul edilen yulaf vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur. Yulaf beta-glukan lifi de dahil olmak üzere %70 karbonhidrat ile kalp sağlığı, kolesterolü düşürme ve kan şekeri seviyelerini dengeleme açısından faydalıdır. Doyurucu yapısı kilo yönetimine yardımcı olur.

3. Karabuğday
Bir başka sözde tahıl olan karabuğday glütensizdir ve çiğken 75 gram karbonhidrat içerir. Protein, lif, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olan karabuğday, kalp sağlığını ve kan şekeri regülasyonunu destekler.

4. Muz
Birçok tarifte favori meyve olan muz, büyük meyve başına 31 gram karbonhidrat sunar. Potasyum, B6 ve C vitaminleri ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengin olan muz, özellikle az olgunlaştığında kalp sağlığını ve sindirim sistemini destekler.

5. Tatlı Patates
Tatlı patates püresi 100 gramında yaklaşık 20,7 gram karbonhidrat içerir. A, C vitamini, potasyum ve antioksidanlarla dolu olan bu patatesler sağlık açısından sayısız fayda sağlar.

6. Pancar
Karbonhidrat oranı çok yüksek olmasa da pancarın 100 gramında yaklaşık 10 gram karbonhidrat bulunur. Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve inorganik nitratlar açısından zengin olan pancar, kalp sağlığını destekler ve fiziksel performansı artırabilir.

7. Portakal
100 gramında yaklaşık 15,5 gram karbonhidrat içeren portakal lif bakımından zengindir ve C vitamini ve diğer bitki bileşikleri ile yüklüdür. Kalp sağlığına ve demir emilimine yardımcı olarak anemiyi önler.

8. Yaban mersini
Bir süper gıda olarak kabul edilen yaban mersini, 100 gramında yaklaşık 14,5 gram karbonhidrat sağlar. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu olan yaban mersini, oksidatif hasarla mücadele eder ve hafızayı geliştirebilir.

9. Greyfurt
8 karbonhidrat içeren greyfurt çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sunar. Kalp sağlığını, kan şekeri yönetimini geliştirebilir ve potansiyel olarak böbrek taşlarını ve kanser büyümesini önleyebilir.

10. Elma
Her 100 gramında 14-16 gram karbonhidrat içeren elma, C vitamini, antioksidanlar ve lif sunar. Kan şekeri yönetimini ve kalp sağlığını iyileştirir ve kanser riskini azaltabilir.

11. Barbunya fasulyesi
Bir baklagil çeşidi olan barbunya fasulyesi, lif ve proteinin yanı sıra 100 gramında 21,5 gram karbonhidrat içerir. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olan barbunya kan şekerini düzenler ve kolon kanseri riskini azaltır.

12. Nohut
100 gramında 27,4 gram karbonhidrat içeren nohut, lif açısından zengin bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Vitamin ve minerallerle dolu olan nohut, kalp ve sindirim sağlığını destekler ve bazı kanserlere karşı koruma sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here