Karanfilin sağlığa faydaları nelerdir?

0
320

Karanfil, sağlık yararları sağlarken aynı zamanda lezzet katan çok yönlü bir baharattır. Antioksidanları yüksektir, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir, bakterileri öldürebilir ve daha fazlasını yapabilirler.

Karanfil, Syzygium aromaticum olarak da bilinen yaprak dökmeyen karanfil ağacının çiçek tomurcuklarıdır.

Hem bütün halde hem de öğütülmüş formda bulunan bu çok yönlü baharat, rostoları tatlandırmak, sıcak içeceklere lezzet katmak ve kurabiye ve keklere baharatlı bir tat getirmek için kullanılabilir.

Karanfili zencefilli kurabiye unlu mamullerinin ana malzemelerinden biri veya Hint mutfağının temel baharatı olarak biliyor olabilirsiniz.

Karanfil en çok tatlı ve aromatik bir baharat olarak bilinir, ancak geleneksel tıpta da kullanılmıştır.

Karanfilin en etkileyici 8 sağlık faydasını listeledik.

1. Önemli besinler içerir

Karanfiller lif, vitaminler ve mineraller içerir, bu nedenle yemeğinize lezzet katmak için bütün veya öğütülmüş karanfil kullanmak bazı önemli besinleri sağlayabilir.

Bir çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfil içerir:

Kalori: 6
Karbonhidrat: 1 gram
Lif: 1 gram
Manganez: Günlük Değerin (DV) yüzde 55’i
K Vitamini: DV’nin yüzde 2’si
Manganez , beyin fonksiyonunu sürdürmek ve güçlü kemikler oluşturmak için gerekli bir mineraldir.

Zengin bir manganez kaynağı olmasının yanı sıra, karanfil sadece küçük miktarlarda kullanılır ve önemli miktarda besin sağlamaz.

 

2. Yüksek antioksidanlar

Birkaç önemli vitamin ve mineral içermesine ek olarak, karanfil antioksidanlar açısından zengindir.

Antioksidanlar , kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilen oksidatif stresi azaltan bileşiklerdir.

Karanfil ayrıca, doğal bir antioksidan görevi gördüğü gösterilen öjenol adı verilen bir bileşik içerir.

Diyetinize diğer antioksidan açısından zengin gıdalarla birlikte karanfili dahil etmek , genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

3. Kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bir test tüpü çalışması, karanfil özünün tümörlerin büyümesini durdurmaya yardımcı olduğunu ve kanser hücrelerinde hücre ölümünü desteklediğini buldu.

Başka bir test tüpü çalışması, benzer sonuçlar gözlemledi ve konsantre miktarlarda karanfil yağının özofagus kanseri hücrelerinin yüzde 80’inde hücre ölümüne neden olduğunu gösterdi.

Karanfilde bulunan öjenolün de antikanser özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Bir test tüpü çalışması, öjenolün rahim ağzı kanseri hücrelerinde hücre ölümünü desteklediğini buldu.

Bununla birlikte, bu test tüpü çalışmalarının çok konsantre miktarlarda karanfil özü, karanfil yağı ve öjenol kullandığını unutmayın.

4. Bakterileri öldürebilir

Karanfillerin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu, yani bakteri gibi mikroorganizmaların büyümesini durdurmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Bir test tüpü çalışması, karanfil esansiyel yağının , gıda zehirlenmesine neden olabilen bir bakteri türü olan E. coli de dahil olmak üzere üç yaygın bakteri türünü öldürdüğünü gösterdi.

Dahası, karanfilin antibakteriyel özellikleri ağız sağlığının geliştirilmesine bile yardımcı olabilir .

Bir test tüpü çalışmasında, karanfilden ekstrakte edilen bileşiklerin diş eti hastalığına katkıda bulunan iki tür bakterinin büyümesini durdurduğu bulundu .

40 kişi üzerinde yapılan başka bir çalışmada çay ağacı yağı , karanfil ve fesleğenden oluşan bitkisel bir gargaranın etkileri test edildi .

Bitkisel gargarayı 21 gün kullandıktan sonra, diş eti sağlığının yanı sıra ağızdaki plak ve bakteri miktarında iyileşmeler gösterdiler.

Düzenli fırçalama ve uygun ağız hijyeni ile birlikte karanfilin antibakteriyel etkileri ağız sağlığınıza fayda sağlayabilir.

5. Karaciğer sağlığını iyileştirebilir

Çalışmalar, karanfildeki faydalı bileşiklerin karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bileşik öjenol özellikle karaciğer için faydalı olabilir.

Bir hayvan çalışması, fareleri karanfil yağı veya öjenol içeren yağlı karaciğer hastalığı karışımları ile besledi .

Her iki karışım da karaciğer fonksiyonunu iyileştirdi, inflamasyonu azalttı ve oksidatif stresi azalttı.

Başka bir hayvan çalışması, karanfilde bulunan öjenolün karaciğer sirozu veya karaciğerde yara izi belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Ne yazık ki, karanfil ve öjenolün insanlarda karaciğer koruyucu etkilerine ilişkin araştırmalar sınırlıdır.

Bununla birlikte, küçük bir çalışma, 1 hafta boyunca öjenol takviyeleri almanın, genellikle karaciğer hastalığının bir belirteci olan detoksifikasyonda yer alan bir enzim ailesi olan glutatyon-S-transferazların (GST’ler) seviyelerini azalttığını buldu.

Karanfil ayrıca, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olma yetenekleri nedeniyle karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından da yüksektir.

Bununla birlikte, öjenol yüksek miktarlarda toksiktir. 2 yaşında bir erkek çocukta yapılan bir vaka çalışması, 5-10 mL karanfil yağının ciddi karaciğer hasarına neden olduğunu gösterdi.

6. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir

Araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor .

Bir hayvan çalışması, karanfil özünün diyabetli farelerde kan şekeri artışlarını ılımlı hale getirmeye yardımcı olduğunu buldu.

Başka bir test tüpü ve hayvan çalışması, karanfil özü ve karanfilde bulunan bir bileşik olan nigerisinin hem insan kas hücreleri hem de diyabetli fareler üzerindeki etkilerine baktı.

Karanfil ve nigerisinin kandan hücrelere şeker alımını arttırdığı, insülin salgılanmasını arttırdığı ve insülin üreten hücrelerin işlevini iyileştirdiği bulunmuştur.

İnsülin , şekeri kanınızdan hücrelerinize taşımaktan sorumlu bir hormondur. İnsülinin düzgün çalışması, sabit kan şekeri seviyelerini korumak için gereklidir.

Dengeli bir diyetle birlikte karanfil, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

7. Kemik sağlığını geliştirebilir

Kırık ve kırık riskini artırabilen osteoporoz gelişimine yol açabilir .

Karanfildeki bazı bileşiklerin hayvan çalışmalarında kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Örneğin, bir hayvan araştırması, öjenol bakımından yüksek karanfil özütünün çeşitli osteoporoz belirteçlerini iyileştirdiğini ve kemik yoğunluğunu ve gücünü artırdığını bulmuştur.

Karanfil manganez açısından da zengindir ve sadece 1 çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfilde günlük ihtiyacınızın yüzde 30’unu etkileyici bir şekilde sağlar.

Manganez, kemik oluşumunda yer alan ve kemik sağlığı için inanılmaz derecede önemli olan bir mineraldir .

 

8. Mide ülserlerini azaltabilir

Bazı araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Peptik ülser olarak da bilinen mide ülserleri, mide, duodenum veya yemek borusunun iç yüzeyinde oluşan ağrılı yaralardır.

En yaygın olarak, stres, enfeksiyon ve genetik gibi faktörler nedeniyle midenin koruyucu tabakasındaki azalmalardan kaynaklanırlar.

Bir hayvan çalışmasında, karanfilden elde edilen esansiyel yağın mide mukus üretimini arttırdığı gösterilmiştir.

Gastrik mukus bir bariyer görevi görür ve mide astarının sindirim asitlerinden erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

Karanfilin ve bileşiklerinin ülser önleyici etkileri umut verici olsa da, insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Karanfil, kan şekerini kontrol altında tutmak ve bakteri üremesini engellemeye yardımcı olmak gibi birçok potansiyel sağlık yararına sahiptir.

Pek çok sağlıklı gıdada olduğu gibi, sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak dahil edildiğinde en etkili olurlar. Yemeklerinize haftada birkaç porsiyon karanfil eklemeyi deneyin.

Öğütülmüş karanfili birçok yemeğe kolayca dahil edebilirsiniz. Tatlılara, körilere veya Hint turşularına sıcak, farklı bir tat katacaklar.

Ayrıca rahatlatıcı bir karanfil çayı yapmak için bütün karanfilleri kaynar suda 5-10 dakika kaynatabilirsiniz.

Karanfil lezzetlidir ve birçok önemli sağlık faydası sağlayabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here