Kan şekerinizi düşürmenin lezzetli yolu: Mercimek

0
217

Sağlığımızın temeli, günlük beslenmemizden geçer. Sağlıklı gıdalar tüketmek, genel sağlığı artırırken, sağlıksız beslenme alışkanlıkları hastalıklara davetiye çıkarır. Yapılan pek çok çalışma, beslenme alışkanlıklarının kişinin sağlığını nasıl etkilediğini göstermektedir.

Mercimek: kan şekerini düşürüyor ve kanserle savaşıyor

Son araştırmalardan biri, nişastalı karbonhidratlar yerine mercimek tüketiminin kan şekerini düşürmeye ve kanserle savaşmaya yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Guelph Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, pirinç ve patates yerine baklagiller tüketmek, kan şekerini yüzde 20’den fazla düşürebilmektedir.

Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, 24 sağlıklı yetişkine 4 farklı tip gıda verilmiş ve mercimek tüketiminin kan şekerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, pirinç ve patatesin yerine mercimek eklemenin, kan şekerini düşürme potansiyeli taşıdığını göstermektedir.

Aynı zamanda, International Journal of Cancer’da yayınlanan bir başka çalışma, haftada iki defa mercimek tüketmenin meme kanseri riskini yüzde 24 oranında düşürdüğünü göstermektedir. Norveç’teki bir çalışma ise düzenli olarak mercimek tüketiminin üst sindirim yolu kanserlerinin riskini yüzde 37 oranında, kolon kanseri riskini ise yüzde 50 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Mercimek: Besleyici ve lezzetli bir seçenek

Mercimek, düşük kalorili olmasının yanı sıra, demir, çinko, B vitaminleri, potasyum, magnezyum, lif ve protein bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Düzenli olarak mercimek tüketimi, damarları besleyerek, kan basıncını düzenleyip, dolaşımı iyileştirdiği için bazı ilaçlara olan bağımlılığı azaltabilir.

Farklı renk ve türdeki mercimekler, çeşitli yemeklere lezzet katmak için ideal seçenekler sunar. Mercimeklerin pişirilmesi de oldukça kolaydır; çoğu türü suda bekletmeye gerek olmadan 15-20 dakika içinde pişirilebilir.

Sağlıklı yaşam için bir adım atmak istiyorsanız, günlük beslenmenizde mercimeği sıkça tercih etmek sizin için harika bir seçenek olabilir. Hem kan şekerini düzenleme özelliğiyle hem de kanser riskini azaltma potansiyeliyle, mercimek sağlıklı bir yaşam için önemli bir rol oynayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here