Kalp sağlığı için tüketilmesi gereken mucizevi besinler

0
185

Kalp sağlığını korumak söz konusu olduğunda, diyet seçimleriniz çok önemli bir rol oynar. Kalp açısından sağlıklı bir beslenme kan basıncının düşürülmesine, kolesterol seviyelerinin iyileştirilmesine, vücut ağırlığının yönetilmesine ve kan şekerinin dengelenmesine katkıda bulunabilir.

Kalp sağlığı için eklenmesi gereken gıdalar:

Somon ve ton balığı: Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan bu balıklar kan basıncını düşürmeye ve kalp ritmi düzensizliği riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Vejetaryenler için tofu uygun bir alternatiftir.

Zeytinyağı: Antioksidanlarla yüklü olan zeytinyağı, kan damarlarınıza koruma sağlar. Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmak için tereyağı gibi doymuş yağlar yerine zeytinyağını tercih edin.

Ceviz ve badem: Bu kuruyemişlerden her gün küçük bir porsiyon tüketmek kolesterolü düşürmeye ve kalp damarlarınızı iltihaplanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir. Ceviz, omega-3 içeriği nedeniyle özellikle faydalıdır.

Portakal: Kolesterolle savaşan lifler ve potasyumla dolu olan portakal, kan basıncı seviyelerini yönetmeye veya düşürmeye yardımcı olabilir.

Avokado: Zengin bir kalp-sağlıklı yağ kaynağı olan avokado, kolesterolü düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bitter çikolata: Ölçülü bir şekilde bitter çikolata tüketmek kalp sağlığını iyileştirebilir ve kalp hastalığı, felç ve diyabet riskini azaltabilir. Faydalarından yararlanmak için en az %70 kakao içeriğine sahip bitter çikolatayı hedefleyin.

Az yağlı yoğurt: Süt ürünleri sadece kemik sağlığına katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını düzenlemeye de yardımcı olur. Yağ tüketimini azaltırken kalsiyum alımını artırmak için az yağlı çeşitleri tercih edin.

Kiraz: Kiraz, kan damarlarınızı koruyan ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Koyu yapraklı yeşillikler: Vitaminler, mineraller ve nitratlar açısından zengin olan ıspanak, marul, roka, Çin lahanası ve hardal yeşillikleri gibi koyu yapraklı yeşillikler, kan damarlarının genişlemesini iyileştirerek kalp sağlığını destekler ve kalbe yeterli oksijen bakımından zengin kan akışını sağlar.

Siyah fasulye: Antioksidanlar, folat ve magnezyum ile dolu siyah fasulye, kan basıncı seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir. Konserve siyah fasulyeyi fazla tuzdan arındırmak için durulamayı unutmayın.

Bu kalp dostu gıdaları diyetinize dahil ederek kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmeye ve kalple ilgili rahatsızlık riskini azaltmaya yönelik proaktif adımlar atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here