Kahve telvesinin kullanım alanları

0
132

Mutfakta hiçbir şeyi israf etmemeye çalışanlardan mısınız? O halde, kullanılmış kahve telvesini geri dönüştürerek yapabileceklerinizi öğrenmek için sizi böyle alalım. Mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan telve, hayatın birçok farklı alanında kullanılabilir. Kahve telvesini nasıl değerlendireceği bilmeyenler için, en pratik 3 yöntemi yazımızda derledik.

Kahve Telvesi Nasıl Değerlendirilir?

Cilt bakımı: Telveyi değerlendirme yöntemleri denildiğinde ilk akla gelen yöntem cilt bakımıdır. Bunun nedeni telvenin son yıllarda yaygın bir şekilde peeling yapımında kullanılmasıdır. Yüz, el gibi vücudunuzun farklı noktalarına kahve telvesi ile masaj yaparak ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca telvenin içerisine hindistan cevizi yağı veya bal gibi farklı ürünler ekleyerek kendiniz için daha profesyonel bir maske hazırlayabilirsiniz. Kahve telvesi, kan akışını hızlandırdığı için selülitleri azaltmak için de kullanılır. Bunun için, telve ile bacağınıza 10 dakika masaj yapın. Ardından bu bölgeyi ılık suyla durulayın. Haftada 2 kez uygulayabileceğiniz telve maskesi, selülitlerin kısa sürede azalmasına yardımcı olur.

Oda kokusu: Kahvenin eşsiz kokusunun tüm eve yayılmasını isteyenler için pratik bir önerimiz var. Tütsü kabına bir miktar telve koyup yakarak ve çıkan dumanın odaya dağılmasını sağlayarak evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca telve, içeriğindeki nitrojen sayesinde kötü kokuları içine hapseder. Kahve telvelerini bir kabın içerisine koyup buzdolabına yerleştirerek, dolaptaki kötü kokuların hapsolmasını sağlayabilirsiniz.

Bitki bakımı: Hem kahve içmeyi, hem de bitki yetiştirmeyi seviyorsanız, sizler için mükemmel bir önerimiz var. Kahve telvesi kalsiyum, krom, magnezyum gibi mineralleri içeriğinde barındırır. Telve, bitkilerin daha sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlayan doğal bir gübre görevi görür. Soğuyan kahve telvesini bitki toprağının üst kısmına serpiştirerek bitkinizin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu uygulamayı sık sık yapmamaya özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here