Kahve severler için alternatif: Kafeinsiz kahve

0
124

Dünyada bir grup insan, kahvesiz bir hayatı düşünemez. Ancak geriye kalan bir grup için kahve içmek neredeyse bir işkence haline gelebiliyor. İşte tam da bu sebeple, kahve içmek isteyip de sağlık sorunları nedeniyle içemeyenler için mükemmel bir alternatif bulunuyor: kafeinsiz kahve! Birçok kişi bu alternatiften memnun, ancak bazıları için kafeinsiz kahve hala bir soru işareti oluşturuyor. Kafeinsiz kahve zararlı olabilir mi?

Kafeinsiz kahve nedir?

Decaf kahve olarak da bilinen kafeinsiz kahve, adından da anlaşılacağı gibi tamamen kafeinsiz değildir. Bu isim, içeriğindeki kafeinin yok denecek kadar az olmasından kaynaklanır. Kafeinsiz kahve, kafeini yüzde 97 oranında alınmış kahve çekirdeklerinden elde edilir. Su, organik çözücüler, karbondioksit gibi yöntemlerle kafein içeriği azaltılan decaf kahve, tadı ve kokusu hafifleyen bir içecek haline gelir.

Yapılan çalışmalarda, 180 ml’lik bir kafeinsiz kahvede yaklaşık 0-7 mg aralığında (bazen daha fazla) kafein olduğu görülmüştür. Bu oranı, normal bir kahvede bulunan 70 ila 140 mg arasındaki kafeinle karşılaştırdığımızda, kafeinsiz kahvenin insanlar tarafından nasıl daha rahat içilebildiğini anlayabiliriz.

Normal kahve vs. Kafeinsiz kahve

Geçmişte, kafein oranının düşürüldüğü ve bu nedenle sağlığa zararlı olduğu düşünülen decaf kahve, bazı araştırmalar sonucu kötülenmişti. Ancak, yapılan araştırmalar durumun hiç de öyle olmadığını gösterdi.

Standart bir kahve, vücudu radyasyon ve çeşitli patojenlere karşı koruyan polifenoller bakımından zengindir. Kafeinsiz kahve, içeriğindeki polifenol oranı yüzde 15 daha düşük olmasına rağmen, antioksidanlarla yüklü bir besin olma özelliğini korur. Yani aslında kafeinsiz çeşidinin de en az standart kahve kadar antioksidan kaynağı olduğunu söylemek mümkündür.

Kafeinsiz kahve, normal kahve gibi bazı vitamin ve mineralleri önemli oranlarda vücuda kazandırır. Potasyum minerali için iyi bir kaynak olan kafeinsiz kahve, aynı zamanda magnezyum minerali içerir ki bu, kasların düzgün çalışmasına, kortizol seviyelerinin düzenlenmesine ve bilişsel fonksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca B3 vitamini ve sakinleştirici etkisiyle dikkat çeken trigonellini bileşenini de içeren bu içecek, normal kahvenin sunduğu pek çok sağlık faydasını sağlayabilir.

Sonuç olarak, kafeinsiz kahvenin en az normal kahve kadar faydalı bir içecek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, kafeinden arındırılmış kahvenin mide ekşimesi, reflü gibi şikayetleri azalttığı, normal kahveye kıyasla midede daha az asit oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu da kafein duyarlılığı olanların kafeinsiz kahve tüketerek kahvenin tüm faydalarından rahatlıkla yararlanabileceğini gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here