Kahvaltıdaki protein kilo vermenize nasıl yardımcı olabilir?

0
205

Diyetinize daha fazla protein eklemek, kilo vermenin etkili yollarından biri olabilir. Yapılan araştırmalar, özellikle kahvaltıda alınan en az 20 gram proteinin kilo kaybına olumlu katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Kahvaltıda tercih edilebilecek protein kaynakları arasında çırpılmış yumurta, yoğurt ve tofu bulunmaktadır.

Protein, kilo kaybında önemli bir role sahiptir. Yapılan araştırmalar, proteinin iştahı azaltarak aşırı yemekten kaçınmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle güne yüksek proteinli bir kahvaltıyla başlamak, etkili bir kilo verme stratejisi olabilir.

Kahvaltı yapmanın kilo alımıyla ilişkilendirildiği geçmişte düşünülüyordu, ancak yeni kanıtlar kahvaltıyı atlamak ile kilo alımı veya kaybı arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Ancak, kahvaltı yapmanın zihinsel performansı artırabileceği özellikle çocuklar, gençler ve bazı hasta grupları için olumlu etkileri olabileceği belirtilmektedir.

Proteinin kilo verme üzerindeki etkileri tartışmasızdır. Vücudun protein metabolizması için daha fazla kalori kullanması, aynı zamanda tok hissetmenizi sağlayarak aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olur. Yüksek proteinli bir kahvaltı, kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre günlük alınan kalorinin yüzde 15-30’unun protein olması durumunda kilo kaybına yardımcı olabilir.

Yüksek proteinli kahvaltılar aynı zamanda gün içinde daha az kalori almanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, yüksek proteinli kahvaltıların açlığı azalttığını ve günün ilerleyen saatlerinde daha az kalori tüketilmesine katkı sağladığını göstermektedir.

Protein, göbek yağının azaltılmasında da etkilidir. Yüksek kaliteli protein alımının artması, göbek yağı ile ters orantılı olarak ilişkilidir. Yüksek proteinli kahvaltılar, obez gençler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre düşük proteinli kahvaltlara kıyasla daha fazla kilo kaybına neden olabilir.

Metabolizmayı hızlandırmak, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Vücut, protein metabolizasyonu için daha fazla kalori kullanır ve yüksek protein alımının günlük ekstra kalori yakımına neden olduğu gösterilmiştir.

Kahvaltıda tercih edilebilecek yüksek proteinli yiyecekler arasında yumurta, balık, et, tavuk, tofu ve yoğurt gibi besinler bulunmaktadır. Bu besinlerin kullanımı, kilo verme sürecini destekleyebilir. Yüksek proteinli kahvaltı örnekleri arasında sebzeli omlet, tavada kızartılmış tofu veya protein içeren bir shake yer alabilir. Unutmayın ki kahvaltıdaki protein alımınız, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here