Kahvaltıda yememeniz gereken 12 gıda

0
249

Kahvaltı, günün en önemli öğünü olarak bilinir. Ancak kahvaltıda yediğiniz gıdaların sizi doyurup doyurmadığına, sağlığınıza faydalı olup olmadığına ve gün boyu enerji verip vermediğine dikkat etmeniz gerekir. Bazı gıdalar, kahvaltıda yemek için cazip görünebilir ancak aslında sizi daha aç yapabilir, kan şekerinizi bozabilir ve kilo almanıza neden olabilir. İşte kahvaltıda yememeniz gereken 12 gıda:

1- Hamur işleri

Hamur işleri, sabahları tatlı bir şeyler atıştırmak için ideal gibi görünebilir ancak bunların doyurma endeksindeki skoru oldukça düşüktür ve yağ ile beyaz un dolu oldukları için sağlığınıza iyi gelecek pek bir şey de barındırmazlar. Sizi tatmin etmeden daha fazla kalori almanıza sebep olurlar. Eğer öğle yemeğine kadar idare edecek bir kahvaltı istiyorsanız, tam tahıllı bir ekmekle tüketeceğiniz yağda yumurta daha iyi sonuç verecektir.

2- Az yağlı yoğurt

Bir gıdayı ne kadar çiğnerseniz, tatmin ediciliği o kadar artar. Bu nedenle yoğurt pek de iyi bir tercih değil. Az yağlı versiyonlarında genelde kan şekerinizi uçuracak tatlandırıcılar da bulunuyor ve bunlar tok hissetmenize yardımcı olabilecek süt yağlarının yerine konuluyorlar. Bu nedenle tam yağlı yoğurt alın ve içine taze orman meyveleri, tahıllar ve kuruyemişler koyun. Böylece daha fazla lif alırsınız, daha çok çiğnersiniz ve daha tatmin edici olur.

3- Çörek

Kahvaltıda bir parça çörek ile bir dilim kek tüketmek arasındaki fark nedir? Besin değerleri anlamında pek bir fark yoktur. İkisi de rafine beyaz un, şeker ve yağ ile dolu olduğundan açlığınızı tatmin etmeden kaloriler almanıza sebep oluyorlar. Adına çörek demek onu daha iyi bir kahvaltı tercihi haline getirmiyor.

4- Beyaz pirinç

Pirinç kan şekerinizi uçurup sonra da düşürebilir ve bu da size tekrar aç hissettirir. Beyaz pirinç yerine esmer pirinci tercih edin çünkü bu şeker yükselip düşmesine sebep olma ihtimali daha düşük. Ancak fazla pişirmeyin.

5- Yumurta beyazı

Eğer kalori almamak için yumurtanın sarısını yemiyorsanız, yumurta size tokluk vermeyebilir. Çünkü sarısındaki doğal tam proteinlerde bulunan amino asitler, bedeninizin hücre yapımında kullandıkları maddelerdir. Son araştırmalar tüm yumurtadaki doymuş yağların ve kolesterollerin sağlık için de kötü olmadığını gösteriyorlar.

6- Yapay tatlandırıcılı kahvaltılık gevrekler

Özellikle şekeri azaltılmış olarak işaretlenmiş kahvaltılık gevreklerde yapay tatlandırıcılar bulunabiliyorlar ve bunlar kan şekerini etkileyerek sizi daha aç yapabiliyorlar. Çünkü bedeniniz kaloriler olmamasına rağmen tatlılık hissediyor ve hala kalorileri arıyor.

7- Meyve suyu

Meyve suyu, meyvenin sahip olduğu liflere sahip değildir ve elma, üzüm gibi meyvelerin tok hissettirip şekeri kanınıza yavaşça bırakmasının sebebi bu liflerdir. Lifler olmaksızın kan şekeriniz hızla yükselir ve sonrasında düşer, bu da aç hissetmenize sebep olur.

8- Beyaz ekmek

Beyaz ekmekte size tok hissettiren lifler ve tam tahılların besin değerleri yoktur. Bunun yerine tam tahıllı ekmek tüketebilirsiniz. Seçilebilecek çok sayıda tercih var ve bu nedenle hangisini seveceğinizi deneyerek bulabilirsiniz.

9- Patates kızartması

Patatesi haşlar veya fırında yaparsanız gezegendeki çoğu gıdadan daha iyi bir şekilde sizi doyuracaktır. Ancak onları yağda kızartırsanız ve tuza bularsanız, güçlerinin büyük kısmını kaybederler. Normal patatesten daha fazla yağa ve tuza sahip olurlar.

10- Alkol

Arkadaşlarınızla bir yerde bir iki kadeh bir şey içiyorsunuz ve bu nedenle balık ve brokoliden oluşan akşam yemeği planınızı iptal ettiniz. Hatta içkinin yanında biraz ekstra peynirli hamburger ile patates kızartması tüketiyorsunuz. Yapılan çalışmalar alkol tüketenlerin daha fazla kalori tüketme eğilimleri olduğunu gösteriyorlar ve bu da boş kalori anlamına geliyor.

11- Kek

Kek, herhangi bir besin değeri olmadan tüketilen bir şekerli kalori bombasıdır. Beyaz un kolayca şekere dönüşürken, bu durum kan şekerini uçurur ve sonra da düşürür. Buna bir de olmayan besin değerini eklerseniz, kısa sürede tekrar aç kalacaksınız.

12- Kola

Araştırmalar kola tüketenlerin gün içinde daha fazla kalori aldıklarını gösteriyorlar. Bilimadamları bunun sebebinin sizi aç bırakmasından veya tok hissetmenize engel olmasından kaynaklanabileceğini belirtiyorlar. Bir diğer teori ise koladaki şekerin tatlı isteğini daha da arttırması üzerine.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here