Kahvaltıda protein shake içmek iyi bir fikir mi?

0
129

Sabahları vakti kısıtlı olanlar için protein içecekleri kolay bir kahvaltı seçeneği olabilir. Hızlı, taşınabilir ve besleyici olmanın yanı sıra, protein karışımları çok çeşitlidir. damak zevkinize uyacak şekilde uyarlanabilir. Dahası, protein karışımları egzersiz rutininizi hızlandırmak ve kilo vermeyi hızlandırmak için kullanılabilir.

Faydaları

Kahvaltıda bir protein içeceği içmek birçok fayda sağlayabilir.

Hızlı ve kullanışlı
Protein içecekleri, diğer kahvaltılık yiyeceklere hızlı ve kullanışlı bir alternatif olabilir.

Hangi besinlerle kullandığınıza bağlı olarak, protein karışımları genellikle çok az hazırlık gerektirir ve bu da sabah ilk iş olarak zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ayrıca, hazır olduğunuzda kolayca karıştırıcıya atabilmeniz için malzemeleri önceden porsiyonlara ayırabilir ve hazırlayabilirsiniz .

Protein içecekleri de aynı şekilde taşınabilir olduğundan, sabahları vaktiniz kısıtlıysa ve hareket halindeyken alabileceğiniz bir kahvaltıya ihtiyacınız varsa, onları iyi bir seçenek haline getirir.

Tok hissetmenizi sağlar
Yüksek proteinli bir kahvaltının tadını çıkarmak, yemek yeme isteğini frenlemek ve öğünler arasında tokluk hissini artırmak isteyenler için harika bir stratejidir.

15 kişide yapılan bir araştırmaya göre, yüksek proteinli bir kahvaltı tüketmek, açlık duygularını uyarmaktan sorumlu hormon olan ghrelin düzeylerini düşürmede yüksek karbonhidratlı bir kahvaltı yapmaktan daha etkili olduğu görülmüştür.

19 kişide yapılan bir başka küçük çalışma, protein alımının iki katına çıkarılmasının kalori alımında ve vücut ağırlığında önemli azalmalara yol açtığını gösterdi.

Protein ayrıca kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir, bu da açlık da dahil olmak üzere düşük kan şekeri semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ekstra besinlerde sıkışmaya yardımcı olur
Protein içecekleri, günlük diyetinize bazı ekstra vitamin ve mineralleri sıkıştırmanın basit bir yolu olabilir.

Ispanak, lahana , kabak ve pancar gibi sebzelerin tümü besin açısından zengindir ve kolayca bir protein içeceğine karıştırılabilir.

Çilek, yaban mersini, muz ve kivi gibi meyveler de lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından yüksektir ve smoothie’nizin veya protein karışımınızın lezzetini artırmaya yardımcı olabilir.

Protein içeceğinize ekleyebileceğiniz diğer besleyici maddeler arasında fındık, tohum, yoğurt, süt, otlar ve baharatlar bulunur.

Kilo kaybı üzerindeki etkileri

Araştırmalar, protein alımınızı artırmanın çeşitli mekanizmalar yoluyla kilo kaybına fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Yeni başlayanlar için, metabolizmanızı artırabilir, bu da vücudunuzun gün boyunca yaktığı kalori miktarını artırabilir.

27 kişide yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca daha yüksek miktarda protein tüketmenin, bir kontrol grubuna kıyasla daha fazla tokluk hissine, gece geç saatlerde aşermelerin azalmasına ve yemekle daha az meşguliyete yol açtığını gösterdi.

Bununla birlikte, protein kilo kaybını desteklemeye yardımcı olsa da, protein sallamanızdaki diğer bileşenleri dikkate almak önemlidir.

Fındık, tohum, bitter çikolata ve fındık ezmesi gibi bileşenler ölçülü olarak sağlıklı ve besleyici olsa da, aynı zamanda çok kalorilidirler ve yüksek miktarlarda tüketilirse kilo almaya neden olabilirler.

Fitness

Kilo vermeyi teşvik etmenin ve diyetinizi tamamlamanın yanı sıra, sabahları ilk iş olarak bir protein içeceği içmek, egzersiz rutininiz için özellikle faydalı olabilir.

Protein, doku onarımı ve kas büyümesi için gereklidir ve yoğun bir antrenmandan sonra vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilir.

Araştırmalar, diyetinizde yeterli miktarda protein almanın, direnç antrenmanından elde edilen kas ve güç kazanımlarını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabileceğini ve protein karışımlarını özellikle vücut geliştiriciler gibi kas kütlesini artırmak isteyenler için faydalı hale getirdiğini gösteriyor.

Bu nedenle, sabah spor salonuna gitmeden önce veya sonra bir protein içeceği içmek , fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yararlı bir araç olabilir.

Dezavantajlar

Protein shakeler ölçülü olarak sağlıklı olabilirken, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar vardır.

İlk olarak, birçok hazır karışım ve toz katkı maddeleri, dolgu maddeleri ve yapay tatlandırıcılarla dolu olduğundan, protein sallamanızda ne olduğunun farkında olmanız önemlidir .

Bazı insanlar, peynir altı suyu proteini de dahil olmak üzere, protein karışımlarında yaygın olarak bulunan belirli bileşenleri sindirmekte zorluk çekebilir.

Ayrıca, günde birden fazla öğün için yalnızca protein karışımları tüketmek, diyetinizin çeşitliliğini azaltabilir ve beslenme yetersizliği riskinizi artırabilir .

Bu nedenle, diyetinizi tamamlamak ve ihtiyacınız olan besinleri aldığınızdan emin olmak için sabah protein içeceğinizi gün boyunca çeşitli sağlıklı, dengeli öğünler ve atıştırmalıklarla eşleştirmeniz önemlidir.

Meyve ve sebzeler gibi besleyici bileşenlerle karıştırmak, sallamanızın besin değerini artırabilir ve önemli vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlar sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here