Kahvaltıda muz yemek sağlıklı mıdır?

0
103

Muz, genellikle smoothie’lere, unlu mamullere, soslara ve tatlılara eklenen çok yönlü ve lezzetli bir meyvedir. Hem taşınabilirlikleri hem de düşük fiyatları sayesinde birçok kişi kahvaltıda muz yemekten keyif alır.

Ancak bazıları, muzun sabah yemeği için iyi bir seçenek olup olmadığını merak ediyor. Bu makalede kahvaltıda muz yemenin sağlıklı olup olmadığını değerlendiriyoruz.

Muz sağlıklı bir kahvaltı mıdır?

Muzlar oldukça besleyicidir, iyi miktarda potasyum, lif ve B6 ve C vitaminleri içerir. Bununla birlikte, karbonhidratlar ve doğal şekerler bakımından da nispeten yüksektirler. Bu, sabaha doğru bir başlangıç ​​yapmanız için hızlı bir enerji patlaması sağlamaya yardımcı olsa da, kan şekeri düzeylerini yükseltebilir ve tip 2 diyabetlilerde sabahın erken saatlerinde çökmesine neden olabilir.

Çalışmalar ayrıca, ağırlıklı olarak işlenmiş karbonhidratlı gıdalardan oluşan bir kahvaltının, açlık seviyelerini artırabileceğini ve uzun vadede kilo alma riskini artırabileceğini göstermektedir.

Bunun yerine, muz gibi sağlıklı, daha yüksek lifli, yüksek karbonhidratlı gıdaları kalp-sağlıklı yağlar ve iyi bir protein kaynağı ile eşleştirmek kan şekeri ve iştah düzenlemesi için daha faydalı olabilir.

Kahvaltıdan önce muz yemek

Tek başına muz yemek kahvaltı öğünü olarak ideal olmasa da, sabah yemeklerinden önce veya dengeli bir kahvaltının parçası olarak muz yemek faydalı olabilir. Aslında, bir orta boy muz, tokluk hissini artırmak ve düzenliliği desteklemek için mide boşalmasını yavaşlatan bir bitki bileşiği olan yaklaşık 3 gram lif içerir.

Olgunlaşmamış yeşil muzlar ayrıca, gastrointestinal sistemdeki sindirime direnen ve bağırsak sağlığını destekleyen dirençli nişasta adı verilen özel bir lif türü içerir.

Muzlar aynı şekilde potasyum ve C vitamini de dahil olmak üzere vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birkaç temel besin maddesinin harika bir kaynağıdır. Potasyum, sıvı dengesi ve kas kasılmalarında yer alır ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

Bu arada, C vitamini bağışıklık sistemini destekler ve iltihaplanma ve kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Tamamlayıcı kahvaltılık yiyecekler

Muzları yüksek protein ve kalp sağlığına sahip yağlar içeren diğer yiyeceklerle eşleştirmek , yemeğinizi tamamlamanıza yardımcı olabilir. Bu, kan şekeri düzenlemesini destekleyebilir, tokluğu artırabilir ve öğünler arasındaki açlığı azaltabilir. Ayrıca, protein alımınızı artırmak kilo kaybını ve yağ kaybını teşvik edebilir.

İşte muz içeren birkaç sağlıklı kahvaltı fikri:

Yoğurt ve fındık ezmeli muz
Muz ve chia tohumlu yoğurt
Ispanak, çilek ve donmuş muz içeren bir protein smoothie
Fındık, tohum ve dilimlenmiş muz ile yulaf ezmesi
Fındık ezmesi, yulaf ve cevizli muzlu kahvaltı barları

Muzlar karbonhidratlar ve doğal şekerler açısından nispeten yüksektir, ancak iyi bir lif kaynağı ve önemli vitaminler ve minerallerdir, bu da onları yüksek oranda işlenmiş yüksek karbonhidratlı kahvaltılık yiyeceklerden üstün kılar.

Bu nedenle, özellikle sağlıklı yağ veya protein oranı yüksek diğer yiyeceklerle eşleştirildiğinde, çok yönlü bir öğüne harika bir katkı olabilirler .

Kahvaltıda muzun tadını çıkarmanın kolay bir yolu için, onları smoothie’lere, yoğurtlu parfelere, yulaf kaselerine veya yüksek proteinli kahvaltı barlarına eklemeyi deneyin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here