Kahvaltıda güvenle tüketebileceğiniz ruşeymin saymakla bitmeyen faydaları

0
142

Buğday en az insanlık tarihi kadar eski bir besin. Günlük enerji ihtiyacımızın büyükçe bir kısmını tek başına karşılama gücüne sahip. Çok doyurucu ve tadı nefis! Bu özelliklerinin yanında son zamanlarda özellikle gluten alerjisi olanların uzak durduğu bir yiyecek haline geldi. Ancak buğdayın içerisinde pek bilinmeyen, faydalarıyla şaşırtan çok başka bir mucize gizli.

Bu mucizenin adını son zamanlarda daha sık duyacaksınız. Dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde de sıkça tüketilmeye başlanan ruşeymden bahseceğiz. Ruşeym nedir, nasıl tüketilir gibi sorularınıza yanıt, ruşeyimin faydalarının neler olduğunu bilip daha sık yemek istiyorsanız buyursunlar, aradığınız her şey yazımızın içerisinde saklı.

Minik bir not: Ruşeymin içerisinde ciddi oranda gluten bulunuyor. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olanların ve 6 aydan küçük bebeklerin tüketmeden önce bir uzmana danışmaları gerekebilir.

Ruşeym nedir? Ruşeym nasıl elde edilir?

Ruşeym buğdaydan elde edilen bir besin kaynağı. Ruşeym, buğdayın en üst kısmında yer alan, buğdayın büyüyüp çoğalmasını ve çimlenmesini sağlayan kısım. Buğday işlem geçtiğinde ruşeymi kaybolabiliyor ve bu nedenle faydalarından yararlanmak güç hale gelebiliyor. Bu yüzden doğru şartlarda elde edilmesi ve korunması gerekiyor. Buğdayın hayat kaynağı diyebiliriz ruşeym için. O küçücük ruşeymlerin içerisinde ciddi bir protein, magnezyum ve mineraller gizli.

Son zamanlarda doyurucu ve çok sağlıklı olmasıyla gündemimizde. Çok kıymetli olması da cabası. 1 ton buğdaydan sadece 1 kilo elde ediliyor, bu nedenle çok özel bir besin. Gelin hadi, sağlık dolu ruşeymin faydalarını öğrenelim.

Ruşeymin faydaları

Ruşeymin içerisinde buğdayın içerisinde bulunandan birkaç kat daha fazla lif bulunuyor. Bu yüzden sindirim sistemine destek oluyor.
Doymamış yağ asitlerince yüksek olması nedeniyle kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
Belli oranlarda tüketildiği sürece tok tutuyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor.
Bitkisel bir ürün olduğu için içerisinde kolestrol bulundurmuyor.
E, A, B1, B6 ve en önemlisi de folik asit bakımında oldukça zengin.
Kan şekerini dengeliyor, bu şekilde ani acıkmaların ve tatlı krizlerinin de önüne geçiyor. Şeker yeme isteğinizi azaltıyor.
İçerisindeki vitamin ve minareller sayesinde daha enerjik olmanızı sağlıyor.
Saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha güçlü olmasına yardımcı oluyor. Saç dökülmesi şikayetlerini en aza indiriyor.

Ruşeym nedir? Ruşeym nasıl elde edilir?

Ruşeym, düzenli ve ihtiyacınız olduğu kadar tüketildiğinde tok tutuyor. Ani acıkmaların ve kan şekeri dengesizliklerinin de önüne geçiyor. Bu sayede kilo kontrolüne ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak kontrollü miktarlarda tüketmekte fayda var. Ruşeym tek başına kilo verdirmiyor. Düzenli beslenme ve egzersizle birlikte faydalarını görmek mümkün. Bu nedenle tüketirken bunlara dikkat etmek şart. Aksi takdirde karbonhidrat oranı çok yüksek bir besin olduğu için kilo almanıza bile neden olabilir.

Ruşeym nasıl tüketilir? Nerede satılır?

Ruşeymleri, kefirinizin içerisine, yoğurdun, sütün içerisine karıştırarak yiyebilirsiniz. Tıpkı yulaf lapası gibi pişirerek sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz. Bunun yanında toz haldeki ruşeymlerinizi ekmek hamuru yapımında kullanabilir, protein ve minerallerce zengin ekmekler hazırlayabilirsiniz. Kurabiyelerinizin içerisine koyarak daha sağlıklı kurabiyeler yapabilirsiniz.

Bunların yanında yemeklerinizin içerisine ilave edebilirsiniz. Dilerseniz omletlerinizin içerisine buğday ruşeymi koyarak omletinizi daha doyurucu hale getirebilirsiniz. Ruşeymi büyük marketlerin sağlıklı ürünler satan reyonlarından ya da aktarlardan temin edebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı ürünler satan dükkanlardan da ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://yemek.com/ruseym-nedir-faydalari-nelerdir/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here