Kahvaltı öğününü atlamak daha çok acıkmanıza neden oluyor

0
137

Sabahları kahvaltı öğününü atlamak bazen üşendiğimiz için bazen de kalori alımını azaltmak için yaptığımız hatalardan biri olabilir. Aynı zamanda da alışkanlık haline gelebilen bir durum. Ancak yapılan araştırmalar, düzenli olarak kahvaltıyı atlamanın kötü bir fikir olabileceğini gösteriyor. Aslında, günün ilerleyen saatlerinde telafi edemeyeceğiniz bazı hayati besinleri kaçırıyor olabilirsiniz.

Kahvaltıyı atlayanlar belirli besinlerin alımında yetersiz kalıyor.

2005 ve 2016 yılları arasında yapılan bir anket çalışmasında, Kimin kahvaltıyı atladığını belirlemek için, anket katılımcılarının tamamladığı 24 saatlik beslenme alışkanlıklarına baktılar. Daha sonra kahvaltı yapanların tükettiklerini bildirdikleri besin içeriğini hesapladılar. Kahvaltıyı atlayanların, sabah yemeği yiyenlerden çok farklı bir beslenme profiline sahip olma eğiliminde olduklarını buldular. Ekibin incelediği lif, magnezyum, bakır ve çinko gibi birkaç temel besin maddesi söz konusu olduğunda, kahvaltıyı atlayanlar, kahvaltı yapanlardan daha az tükettiler. Ayrıca tüketimdeki en büyük farklılıklar folat, kalsiyum, demir ve A, B1, B2, B3, C ve D vitaminlerinde bulundu. Ayrıca, kahvaltı atlayanlar, özellikle şekerler, karbonhidratlar ve yağ üzerinde daha fazla atıştırma nedeniyle genel olarak daha düşük kaliteli bir beslenme alışkanlığına sahip oldukları ortaya çıktı.

Kahvaltıda bu kadar önemli olan ne?

İlk bakışta, insanlar günün ilerleyen saatlerinde diğer yiyecekleri yiyerek kahvaltıyı kolayca hazırlayabilirmiş gibi görünebilir. Kahvaltıda sıkça tükettiğimiz tahıllar, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze gibi yiyeceklerin günün diğer saatlerinde yenme olasılığı oldukça düşük. Bu gıdalar doğal olarak kalsiyum, demir, fosfor ve lif gibi besinleri içerir. Ek olarak, bu gıdaların birçoğu önemli besinlerle güçlendirilmiştir. Rafine tahıllar ve tahıllar demir, tiamin, riboflavin, niasin ve folat ekledi. Süt ürünlerine A ve D vitaminleri eklenmiştir.

Güne iyi bir beslenme ile başlamak

Günün ilk öğününü saat kaçta yediğiniz, yediğiniz yiyeceklerin sağlıklı olması kadar önemli değildir. Açlık ipuçlarınızı dinlemeli ve acıktığınızda yemek yemelisiniz

Kahvaltı için sizi daha uzun süre tok tutacak “katı” yiyecekler seçin. Lif ve protein içeren yiyecekler sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri artışlarını önler. bir sonraki öğüne kadar kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

Daha fazla lif ve daha az şeker almanız için meyve suları içmek yerine bütün meyve yemek sağlık açısından çok daha olumlu sonuçlar verir. Son olarak, protein kaynağınız olarak sodyum oranı yüksek sosis veya salam yerine yağsız, işlenmemiş etleri tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here