Kabuklu kuruyemiş yemek sağlığınızı nasıl korur?

0
282

Hem lezzetli hem de besleyici olan kabuklu kuruyemişleri çeşitli yemeklere, salatalara ve tatlılara ekleyebiliyoruz. Ancak kabuklu kuruyemişlerin sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu biliyor muyuz?

Bazı araştırmacılar, kilolu veya obez olan ve sağlık sorunları riski taşıyan 84 kişiyle bir deney yaptılar. Bu kişiler, 16 hafta boyunca günde iki kez kuruyemiş veya ekmek gibi yiyecekler yediler. Bu yiyeceklerin kalori, protein, lif ve tuz miktarları aynıydı.

Deneyin sonunda, kuruyemiş yiyenlerin sağlığı daha iyi oldu. Kadınlarda bel ölçüleri küçüldü, karın yağları ve kan yağları azaldı. Erkeklerde de kan yağları azaldı ve kan şekerleri düzeldi.

Araştırmacılar, kuruyemiş yiyenlerin şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskini artıran bir durum olan metabolik sendromdan daha çok korunduklarını söylediler. Metabolik sendrom, karın bölgesinde fazla yağlanma, yüksek kan yağı, düşük iyi kolesterol, yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri gibi belirtilerden oluşuyor. Araştırmacılar, kuruyemiş yiyen kadınlarda bu belirtilerin yüzde 67, erkeklerde ise yüzde 42 azaldığını gözlemlediler.

Araştırmacılar, 20-39 yaş arasındaki genç yetişkinlerde metabolik sendromun çok yaygın olduğunu ve atıştırmalıkların günlük kalorinin çeyreğini oluşturduğunu belirttiler. Bu nedenle, ekmek gibi karbonhidratlı atıştırmalıkları sağlıklı kuruyemişlerle değiştirmenin, bu yaş grubunda metabolik sendrom riskini ve sonuçlarını azaltmada olumlu bir etki yapabileceğini söylediler.

Araştırmacılar, kuruyemişlerin kilo, şeker ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalık riskini azalttığını da vurguladılar. Kabuklu kuruyemişler, badem, Brezilya fıstığı, kaju fıstığı, fındık, macadamia, ceviz, çam fıstığı, antep fıstığı ve ceviz gibi çeşitli kuruyemişleri içeriyor. Araştırmacılar, özellikle metabolik sendrom riski taşıyan genç yetişkinleri, her gün bir avuç kuruyemiş yemeye teşvik ettiler.

Siz de sağlığınızı korumak için, ekmek gibi karbonhidratlı atıştırmalıkları sağlıklı tuzsuz kabuklu kuruyemişlerle değiştirmeyi deneyin. Kuruyemiş yemek hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçimdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here