Kabak çekirdeğinin 10 faydası

0
73

Kabak çekirdeği oldukça besleyicidir ve gelişmiş doğurganlık, daha iyi kalp sağlığı ve gelişmiş kan şekeri kontrolü gibi sağlık yararları ile ilişkilendirilebilir. Kabak çekirdeği küçük olabilir ama değerleri oldukça fazladır.

Sadece az miktarda yemek, size önemli miktarda sağlıklı yağ, magnezyum ve çinko sağlayabilir. Bu nedenle kabak çekirdeği, gelişmiş kalp sağlığı, prostat sağlığı ve belirli kanserlere karşı koruma dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Dahası, bu tohumlar diyetinize kolayca dahil edilebilir.

İşte bilim tarafından desteklenen kabak çekirdeğinin en önemli 10 sağlık faydası.

1. Değerli besinleri içerir

Kabak çekirdeği aynı zamanda Meksika İspanyolcası bir terim olan “pepitas” olarak da bilinir. Oyma balkabağından elde edilen sert beyaz tohumların aksine, süpermarkette satın alınan çoğu kabak çekirdeğinin kabuğu yoktur. Bu kabuksuz çekirdekler yeşil, yassı ve ovaldir.

28 gram (g) kabuksuz kabak çekirdeği 160 kaloriye sahiptir ve bu kalori esas olarak yağ ve proteindir, 28 g porsiyon aşağıdaki besinleri içerir:

Karbonhidrat: 3 gr
Protein: 8,6 gr
Yağ: 14 gr
Lif: 1,7 gr
Manganez: Günlük Değerin (DV) yüzde 56’sı
Bakır: DV’nin yüzde 42’si
Magnezyum: DV’nin yüzde 40’ı
Fosfor: DV’nin yüzde 28’i
Çinko: DV’nin yüzde 20’si
Demir: DV’nin yüzde 14’ü

Kabak çekirdeği, yukarıda listelenen besinlere ek olarak bazı antioksidanlar ve az miktarda potasyum, riboflavin ve folat içerir.

2. Zengin antioksidan kaynağı

Kabak çekirdeği flavonoidler ve fenolik asitler gibi antioksidanlar açısından zengindir . Ayrıca az miktarda E vitamini ve karotenoidler içerirler.

Antioksidanlar iltihabı azaltabilir ve hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden koruyabilir. Bu nedenle antioksidan yönünden zengin besinler tüketmek birçok hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabilir. Kabak çekirdeğindeki yüksek antioksidan düzeylerinin sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden kısmen sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Yapılan bir çalışmada, kabak çekirdeği yağı, artritli farelerde yan etki olmaksızın iltihabı azaltırken, anti-enflamatuar ilaç verilen hayvanlarda yan etkiler görüldü.

3. Bazı kanser risklerini azaltır

Bazı araştırmalar, kabak çekirdeğinin kanser büyümesine karşı korunmaya yardımcı olabilecek bitki bileşikleri içerebileceğini düşündürmektedir.

2012 yılında yapılan bir gözlemsel çalışma, kabak çekirdeği yemenin menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

Diğer daha eski çalışmalar, kabak çekirdeğindeki lignanların meme kanserini önlemede ve tedavi etmede önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca, bir test tüpü çalışması, kabak çekirdeği ekstresinin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu buldu.

4. Prostat ve mesane sağlığına iyi gelir

Kabak çekirdeği, prostat bezinin büyüyerek idrara çıkma ile ilgili sorunlara neden olduğu bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

İnsanlarda yapılan birçok çalışma, bu tohumları yemenin BPH ile ilişkili semptomları azalttığını bulmuştur.

2021 yılında yapılan bir çalışmada, kabak çekirdeği yağı tüketimi, BPH’li 73 kişide semptomları azaltabilmiş ve yaşam kalitesini iyileştirebilmiştir. Ek olarak, kabak çekirdeği yağı reçeteli bir ilaç kadar etkili olmasa da, daha az olumsuz yan etki ile ilişkilendirilmiştir.

Daha fazla araştırma, kabak çekirdeği veya ürünlerini takviye olarak almanın aşırı aktif mesane semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Aşırı aktif mesanesi olan 45 kişide yapılan daha eski bir çalışma, günde 10 g kabak çekirdeği yağı özü almanın idrar fonksiyonunu iyileştirdiğini buldu.

5. Magnezyum kaynağı

Kabak çekirdeği , birçok Batılı popülasyonun diyetinde genellikle eksik olan bir mineral olan magnezyumun en iyi doğal kaynaklarından biridir .

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişkinlerin yaklaşık yüzde 48’i önerilen günlük miktarın altında magnezyum alımına sahiptir.

Magnezyum , vücudunuzdaki 600’den fazla kimyasal reaksiyon için gereklidir. Yeterli magnezyum seviyeleri de önemlidir.

6. Kalp sağlığına iyi gelir

Kabak çekirdeği, kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek iyi bir antioksidan, magnezyum, çinko ve doymamış yağ kaynağıdır.

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, kabak çekirdeği yağının kalp hastalığı için iki önemli risk faktörü olan kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürebileceğini de göstermiştir.

Menopoz sonrası 35 kadında yapılan 12 haftalık daha eski bir çalışma, kabak çekirdeği yağı takviyelerinin diyastolik kan basıncını yüzde 7 azalttığını ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini yüzde 16 artırdığını buldu.

Diğer araştırmalar, kabakların vücudunuzdaki nitrik oksit üretimini artırma yeteneğinin, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden sorumlu olabileceğini düşündürmektedir.

Nitrik oksit, kan damarlarını genişletmeye, kan akışını iyileştirmeye ve atardamarlarınızdaki plak oluşumu riskini azaltmaya yardımcı olur.

7. Kan şekerini düşürür

Bazı eski hayvan çalışmaları, kabak, kabak çekirdeği, kabak çekirdeği tozu ve kabak suyunun kan şekerini azaltabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı yetişkinlerde yapılan bir araştırma, 65 gr kabak çekirdeği içeren yemekler tüketenlerin, yüksek karbonhidratlı bir yemekten sonra kan şekeri düzeylerinin daha düşük olduğunu buldu.

İlginç bir şekilde, kabak çekirdeğinin yüksek magnezyum içeriği diyabet üzerindeki olumlu etkisinden sorumlu olabilir.

Büyük bir gözlemsel çalışma, en yüksek miktarda magnezyum tüketen kişilerin, 28 yıllık bir süre içinde en düşük miktarda tüketenlere göre tip 2 diyabet geliştirme riskinin yüzde 15 daha düşük olduğunu bulmuştur.

Yine de kabak çekirdeğinin kan şekeri düzeyleri üzerindeki bu yararlı etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8. Yüksek lif kaynağı

Kabak çekirdeği harika bir diyet lifi kaynağıdır. Aslında, kabuklu tohumlar tek bir 28 g porsiyonda 1,7 g lif sağlar.

Lif açısından yüksek bir diyet, iyi bir sindirim sağlığını destekleyebilir.

Ek olarak, yüksek lifli diyetler kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

9. Uyku sorunlarına yardımcı

Uyumakta güçlük çekiyorsanız, yatmadan önce biraz kabak çekirdeği yemek isteyebilirsiniz. Bunlar , uykuyu geliştirmeye yardımcı olabilecek bir amino asit olan doğal bir triptofan kaynağıdır.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde en az 1 g triptofan tüketmenin uykuyu iyileştirdiği düşünülüyor.

Bununla birlikte, gerekli miktarda triptofan elde etmek için yaklaşık 170 g kabak çekirdeği yemeniz gerektiğini unutmayın.

Kabak çekirdeği de mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Bazı gözlemsel çalışmalara göre, yeterli magnezyum seviyeleri daha iyi uyku ile ilişkilendirilmiştir.

Bazı araştırmalar, magnezyum takviyesi almanın uyku kalitesini iyileştirebileceğini ve uykusuzluk çeken yaşlı erişkinlerde uykuya dalmak için geçen süreyi azaltabileceğini bulmuştur.

10. Beslenmenize kolayca eklenebilir

Kabak çekirdeğinin faydalarını deneyimlemek istiyorsanız, diyetinize kolayca dahil edebilirsiniz.

Birçok ülkede çiğ veya kavrulmuş, tuzlu veya tuzsuz olarak yenebilen popüler bir atıştırmalıktır.

Onları tek başına yemenin yanı sıra smoothie’lere, yoğurtlara ve meyve kaselerine ekleyebilirsiniz.

Bunları salatalara, çorbalara veya tahıllara serperek öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Bazı insanlar, tatlı veya tuzlu ekmek ve kekler için bir bileşen olarak, fırınlamada kabak çekirdeği kullanır.

Bununla birlikte, birçok tohum ve yemişte olduğu gibi, yediğiniz bazı besin maddelerinin biyoyararlanımını azaltabilen fitik asit içerirler.

Düzenli olarak tohum ve fındık yerseniz , fitik asit içeriğini azaltmak için onları ıslatmak veya filizlendirmek isteyebilirsiniz.


Kabak çekirdeği oldukça besleyicidir ve güçlü antioksidanlarla doludur.

Onları yemek, diyet eksikliklerini gidermeye yardımcı olabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruma sağlayabilir.

Aslında, kabak çekirdeğinin kalp sağlığını, kan şekeri düzeylerini, doğurganlığı ve uyku kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Hatta belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilirler.

Ek olarak, zengin besin içerikleri, gelişmiş enerji, ruh hali ve bağışıklık fonksiyonu gibi başka sağlık yararları da sağlayabilir.

En iyi yanı, diyetinize kolayca eklenebilirler ve bu da onların pek çok olumlu etkisini görmenizi sağlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here