Japonya’da uzun yaşamın sırrı 5 besin

0
225

Japonya, dünyanın en uzun yaşayan insanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ülkede 100 yaş ve üstü 90 bin 526 kişi var. Bu rakam 20 yıl önceye göre 5 kattan daha yüksek. Peki Japonlar bu kadar uzun nasıl yaşıyor? Beslenme alışkanlıkları bunun en önemli etkenlerinden biri.

CNBC için kaleme aldığı makalede Asako Miyashita, “Küçük yaşlardan itibaren gıdayı ilaç olarak düşünmemin öğretildiği Japonya’da büyüdüm. Büyükannem 92 yaşında ve uzun ömrünü doğru yiyecekleri yemeye borçlu” diyor. Miyashita, geleneksel Japon diyetini uygulayan bir beslenme uzmanı olarak ailesiyle beraber sık tükettiği 5 yiyeceği şöyle paylaşmış:

1. Japon tatlı patatesleri

Okinawa’dan gelen bu mor tatlı patatesler (Japonca’da “imo” olarak adlandırılır) genellikle atıştırmalık veya tatlı olarak yenir. Yaşlanma karşıtı özellikler içeren kırmızı-mor sebzelerde bulunan bir grup antioksidanlar açısından zengindirler. Çalışmalar kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceklerini göstermiştir.

2. Miso çorbası

Japon diyeti, fermente gıdalar içeren çeşitli yemekler içerir ve miso çorbası popüler. Miso, fermente edilmiş soya fasulyesi ve tahıllardan yapılan bir macundur. Fermente gıdalardaki probiyotikler, canlı bakteriler veya maya, bağırsak sağlığımızı dengelemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

3. Daikon turpları

Kök sebzeler Japon mutfağında popülerdir. Daikon turplarının soğuk algınlığını önlemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Bir turp, önerilen günlük C vitamini alımının yüzde 124′ünü içerir. Diğer sağlıklı kök sebzeler arasında havuç, pancar, yaban havucu ve şalgam bulunur.

4. Yosun

Deniz yosunu demir, kalsiyum, folat ve magnezyum gibi önemli mineraller açısından zengindir. Diyete lif eklemeye yardımcı olur. Yeterli lif alımı, kalp hastalığı, inme, hipertansiyon ve tip 2 diyabet riskinde karşı destek sağlayabilir.

5. Balık

Miyashita, “Günlük beslenmeme her zaman biraz protein, özellikle de somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar dahil ederim. Balıktaki omega-3 yağları kan basıncını düşürmeye, trigliseritleri düşürmeye ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir” diyor.

Miyashita makalesinde şu eklemeyi de yapmış: Japonya’da, hayvanlara ve çiftçilere olan minnettarlığımızı göstermek için yemeklerden önce sık sık “itadakimasu” deriz. Bu dikkatli yeme uygulamasının sağlığımıza ve yaşam kalitemize katkıda bulunduğuna inanıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here