İtalyan tarzı kahve demleme: moka potta espresso nasıl yapılır?

0
194

Moka Pot, ilk olarak 1933 yılında İtalya’da Luigi de Ponti tarafından icat edilmiştir. Daha sonraları Alfonso Bialetti tarafından satın alınıp, patentlenmiş. Aynı zamanda günümüzde hala kullanılmakta olan Bialetti markası da Alfonso Bialetti’ye aittir. İlk adı ”Moka Express”ti. Evde kahve demlemek için ucuz bir yöntem olmasından dolayı İtalyanlar tarafından çok fazla tutuldu. Moka pot ismini 18. yüzyılın başlarına kadar Avrupa’ya kahve ihracatında önemli bir yere sahip Yemen’in bir limanı olan Mocha şehrinden alır.

Moka Pot; buhar basıncı ile çalışır. Görünümü itibarıyla cezveye benzer. Bu yüzden diğer bir adı da espresso cezvesi olarak bilinir. En altta, su konulan haznesi, orta kısımda ince öğütülmüş kahvenin konulduğu hazne ve en üstte de kahvenin demlenerek yüzeye çıktığı hazne olmak üzere üç kısımdan oluşur. Moka Potların boyutları 1-18 cup arasındadır ve 1 cup 60 mililitreye tekabül eder. Moka Pot için öğütülen kahve, espresso için öğütülmüş olandan daha iri taneli olmalıdır. Sebebi ise Moka Pot filtresinin deliklerinin daha geniş olması ve sıcak su ile temas süresinin daha fazla olmasından kaynaklanır.

Nasıl demlenir?

İlk olarak moka potun su haznesine güvenlik valfini geçmeyecek kadar su koyalım. Emniyet valfi oluşabilecek bir tıkanma durumunda fazla basıncı dışarıya atmak içindir. Aksi takdirde hazne patlayabilir. Bu yüzden suyu emniyet valfinin birkaç milim altında kalacak şekilde koymalısınız.

Suyumuzu doldurduktan sonra kahvenin koyulacağı orta hazneye öğütülmüş kahveden koyalım. Bu kısımda kahveyi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Fazla gelen kahveyi parmağınız ile fazlasını üstünden atarak düzeltin. Bunu yaptıktan sonra kahveyi sıkıştırmak için baskı uygulamayın. Bu yöntem kahvenizde acı bir tat bırakır.

Alt haznenin üstüne filtre haznesini tam ortaya yerleştirelim. Üst hazneyi de filtre haznesinin üzerine takalım. Ocağın altını açıp moka potumuzu yerleştirelim. Ateş alt haznenin etrafını saracak kadar açık olmalıdır.

Bir süre bekledikten sonra kahveniz üstteki hazneye dolmaya başlayacaktır. Kahvenizin sarı krema akmaya başladığını göreceksiniz. Kahveniz hazneye dolmaya başladığında krema kesik kesik akmaya başlayacak. Moka Potunuzu ocaktan alabilirsiniz. Homojen bir kahve olmadığı için servis ederken hepsini tek seferde bardaklara doldurmamaya özen gösterin. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here