Issızlığın ortasında ilginç bir yemek deneyimi

0
1257

Faroe Adaları’nda ıssız bir vadide, 2 Michelin yıldızlı Koks eşsiz bir gurme deneyimi sunuyor.

Müşterilerini özel ve eşsiz tarifleriyle ağırlayan fine-dining restoranları yalnızca lezzetlere değil, gerçekten fark yaratmak ve hafızalarda iz bırakmak için sundukları atmosfere de odaklanıyor.

Faroe Adaları’nda bulunan Koks ise bunu bir adım ileri götürmüş ve ana yolun çok uzağında bir vadide konumlanmış. Zaten ağaçların bile zor yetiştiği, sert rüzgarlı, ıssız ve vahşi bir doğaya sahip olan Faroe Adaları’nın iyice ücra bir köşesinde yer alan bu restoranda yemek yemek demek, trafik sesinden, ışıklardan, başka insanlardan uzakta, gerçekten farklı bir moda girerek yemek demek.

Restoran deneyimi, diğer misafirlerle birlikte göl kıyısında başlıyor ve buradan alınan misafirler her yerden uzaktaki restorana götürülüyor. Koks misafirlerine 17 farklı gurme lezzetten oluşan bir tadım menüsü sunuyor. Menüdeki tüm lezzetler Faroe Adaları’nın doğasına ait tat ve kokuları adeta damıtarak tabağa getiriyor. Koks’un bu lezzetlerinin ardındaki imza ise şef Poul Andrias Ziska’nın.

Tamamen lokal malzemelerle çalışan Ziska, menünün neredeyse tamamını adaların etrafını çevreleyen okyanustan temin ediyor. Yemeklerine eklediği 500 yıl yaşayabilen maun istiridyesi gibi son derece özel bazı içerikler bulunuyor; Ziska “Bu istiridyeleri yalnızca biz ve bilim adamları kullanıyor”, diyor.

Koks’un yemekleri pişirme yöntemleri de son derece geleneksel. Tuzlama, tütsüleme, kurutma ve fermantasyon gibi yöntemlerle hazırlanan yemekler, misafirlerine tam bir İskandinav lezzet şöleni sunuyor. Eski yöntemleri modern ve leziz lokmalara dönüştüren Koks’un hemen yanında ise etlerin geleneksel yöntemlerle, dışarıya asılarak fermente edildiği minik bir ev yer alıyor.

Ar

Koks’un eşsiz atmosferi ve lezzetleri 2 Michelin yıldızının haricinde yılın İskandinav restoranı gibi ödüllerle de taçlanmış durumda

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here