İlk kez Isparta’da üretilen lavanta kahvesi nasıl ortaya çıktı?

0
91

Hayatta en büyük zevklerinden biri kahve içmek olan kahve gurmeleri; belki de bir kere tadıp bir daha bırakamayacağınız bir kahve çeşidi ile tanıştıracağız sizi! Eğer ki aromalı kahvelerin yeri sizin için de ayrıysa lavanta kahvesini çok sevebilirsiniz. Rengiyle büyüleyen, kokusuyla mest eden, bakmaya doyamadığımız lavanta tarlaları bu kez fincanınızda hayat buluyor desek, hiç de abartmış olmayız; çünkü bu kahvede gerçek lavantalar kullanılıp
kendine âşık edecek bir aroma yakalanıyor.

Gelin, lavanta kahvesini daha yakından tanıyalım…

Lavanta kahvesi nasıl ortaya çıkmıştır?

Kahve keyfi birçok insan için vazgeçilmezdir. Günün yorgunluğuna ara verildiğinde içilen bir fincan kahve, adeta ilaç gibidir. Yanında da gül lokumu gibi tatlı ikramlıklar varsa keyifler katlanır da katlanır. Örneğin; Türk kahvesiyle gül lokumunun uyumu dillere destandır. Üreticiler işte tam da bu noktadan esinlenerek “Gül lokumu var, gül kahvesi neden olmasın?” demişler ve “Güller diyarı” olarak bilinen Isparta’da gül kahvesini üretmeye başlamışlar. Ancak bununla kalınmamış; çünkü lavanta üretimi bakımından da birinci sırada yer alan Isparta bir süre sonra ”Güller ve Lavantalar Diyarı” olarak anılmaya başlandığında lavanta kahvesinin de ucu görülmüş. Bu durumun ve Isparta’ya giden konukların kahve satın alırken daima “Gül kahvesi ya da lavanta kahvesi yok mu?” sorusunu sormaları, üreticilerin “başlat” butonuna basarak lavanta kahvesini üretmelerini sağlamış.

Gerçek lavanta kullanılarak yapılıyor

Lavanta kahvesi, diğer aromatik birçok kahve gibi çeşitli esanslar kullanılarak hazırlanmıyor. Bunun yerine gerçek lavanta kullanılarak hazırlanıyor. Gerçek lavanta kullanılması sayesinde tadan herkesin çok farklı, hayran kalınası ve akılda kalıcı bir deneyim yaşaması hedefleniyor.

Lezzeti yumuşatılıyor

Lavanta kahvesi; Türk kahvesi ve gerçek lavantanın karışımı ile hazırlanıyor. Lavanta ve kahve ayrı ayrı acı ürünler olduğundan kahvenin içerisine kahve kreması da katılarak lezzet yumuşatılıyor. Bu da kahvenin daha keyifli bir şekilde içilmesini sağlıyor.

Kese ya da ambalajlar içinde satılıyor

“Güller ve lavantalar diyarı” olarak değişen isimden hareketle üretilen lavanta kahveleri, yöre halkı ve konuklar tarafından büyük ilgi görüyor. Şimdilerde Isparta’da lavanta kahveleri, üzerinde lavanta desenleri bulunan kese ya da ambalajlar içerisinde satışa sunuluyor. Konuklar, Isparta gezisinde bu kese ya da ambalaj içerisindeki lavanta kahvelerinden kendileri ya da sevdikleri için güzel bir hediye olarak bolca satın alıyor. Özellikle keseler; kahveler bittikten sonra da kullanılabildiği için Isparta gezisini hatırlatan güzel, hoş bir obje özelliğini taşıyor.

Siz de yolunuz günün birinde Isparta’ya düştüğünde lavantanın sevilen kokusuyla süslenen bu nefis Türk kahvesinden tatmadan ya da bir kese almadan dönmeyin deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here