Hindi kuyruğu mantarının bağışıklık güçlendirici 5 faydası

0
155

Tıbbi mantarlar, sağlık üzerinde fayda sağlayan bileşenler içeren mantarlardır. Tıbbi amaçlarla kullanılan çok sayıda mantar olmakla birlikte bunlar arasında en ünlülerden bir tanesi, çarpıcı rengiyle ön plana çıkan hindi kuyruğu mantarıdır.

Hindi kuyruğu mantarı yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan bir mantardır. Bu mantarın en önemli özelliğinin bağışıklık sistemini güçlendirme becerisi olduğu söylenebilir.

Hindi kuyruğu mantarının bağışıklık güçlendirici 5 faydasını aşağıda okuyabilirsiniz.

1. Antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar, oksidatif stresin neden olduğu hasarı önleyen ya da azaltan bileşenlerdir.

Oksidatif stres, antioksidanlar ve serbest radikaller adı verilen kararsız moleküller arasındaki bir dengesizlik sonucu meydana gelir. Bunun sonucunda hücresel hasar ve kronik inflamasyon gerçekleşebilir.

Antioksidanlar ile serbest radikaller arasındaki dengesizlik aynı zamanda bazı kanserler ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunları riski ile de ilişkilidir.

Neyse ki antioksidan bakımından zengin yiyecekler yiyerek ya da bu güçlü bileşenleri içeren takviyeler tüketerek oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltmamız mümkün.

Hindi kuyruğu, fenoller ve flavanoidler dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar içermektedir. Hatta bir araştırmada hindi kuyruğu mantarının özünde 35 farklı fenolik bileşen ve kuersetin ve baicalein antioksidanlarının olduğu görülmüştür.

Fenol ve flavanoid antioksidanlar bağışıklık sistemini, inflamasyonu azaltarak ve koruyucu bileşenlerin salgılanmasını teşvik ederek desteklemektedir.

Örneğin, kuersetinin interferon-y gibi immün koruyucu proteinlerin salınımını teşvik ederken, proinflamatuar enzimler siklooksijenaz (COX) ve lipoksijenazın (LOX) salınımını engellediğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

2. Bağışıklığı güçlendirici polisakkaropeptidler içerir

Polisakkaropeptidler, hindi kuyruğu mantarı özünde bulunan proteine bağlı polisakkaritlerdir.

Hindi kuyruğunda Krestin (PSK) ve Polisakkarit Peptid (PSP) olmak üzere iki tip polisakkaropeptid bulunmaktadır.

Hem PSK hem de PSP’nin bağışıklığı destekleyici özellikleri bulunmaktadır. Bunlar, bazı bağışıklık hücrelerini aktive ederek ve bazılarını bastırarak ve inflamasyonu baskılayarak bağışıklık tepkisini destekler.

Örneğin, laboratuvarda yapılan bazı araştırmalar, PSP’nin enfeksiyonla savaşmaya ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olan beyaz kan hücreleri olan monositleri artırdığını göstermiştir.

PSK, toksinlere karşı bağışıklığı destekleyen ve bağışıklık tepkisini düzenleyen dentritik hücreleri uyarır. PSK aynı zamanda vücudu bazı bakteri türleri gibi zararlı maddelere karşı koruyan özel beyaz kan hücreleri olan makrofajları aktive eder.

PSP ve PSK, bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirme becerisine sahip olduğu için Japonya ve Çin gibi ülkelerde kanser tedavisinde ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

3. Bazı kanserlerde bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir

Bazı araştırmalar, hindi kuyruğu mantarının bağışıklık güçlendirici etkileri nedeniyle tümörlere karşı etkili olabileceğini göstermiştir.

Laboratuvar ortamında yapılan bir araştırmada hindi kuyruğu mantarlarında bulunan polisakkaropeptid olan PSK’nın insanlarda kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği görülmüştür.

Hatta hindi kuyruğu mantarında bulunan Coriolus versicolor glukan (CVG) adı verilen belirli bir polisakkarit türünün bazı tümörleri baskılayabileceği düşünülmektedir.

Tümörlü farelerde yapılan bir araştırmada her gün hindi kuyruğu mantarından elde edilen CVG’nin farelere vücut ağırlığının kilogramı başına 45,5 ve 90,9 mg (kg başına 100 ve 200 mg) verilmesi ile tümörlerin boyutunda önemli ölçüde azalma olduğu görülmüştür.

Araştırmacılar, tümörlerin küçülmesinin nedeninin, bağışıklık tepkisinin gelişmesi olduğu düşünmüşlerdir.

Başka bir araştırmada ise hindi kuyruğu mantarından elde edilen PSK’nın meme kanseri hastalarında bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiği görülmüştür.

Bu araştırmada, kemoterapi alan meme kanseri hastalarına 12 hafta boyunca günde 3 gram PSK verilmiştir. Sonuç olarak, PSK alan hastaların bağışıklık hücrelerinin sayısı ve aktivitesi artmıştır.

Bu sonuçlar, hindi kuyruğu mantarının bazı kanserlerde bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

4. Viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir

Hindi kuyruğu mantarı, viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilecek bileşenler içermektedir.

Bunlardan bir tanesi de beta-glukan adı verilen bir polisakkarittir. Beta-glukanlar, bağışıklık sisteminin virüslere karşı tepki vermesine yardımcı olan antiviral aktiviteye sahiptir.

Beta-glukanlar, virüsle enfekte olmuş hücreleri tanımak ve yok etmek için bağışıklık hücrelerini uyarır. Ayrıca interferon gibi antiviral proteinlerin salınımını da artırır.

Hindi kuyruğu mantarı özünde bulunan beta-glukanların viral enfeksiyonlara karşı koruma sağladığına dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

 

Örneğin, laboratuvar ortamında yapılan bir araştırmada hindi kuyruğu mantarı özünden elde edilen beta-glukanların, insanlarda yaygın olarak görülen solunum yolu enfeksiyonu olan grip virüsüne karşı etkili olduğu görülmüştür.

Bu araştırmada, hindi kuyruğu mantarı özünden elde edilen beta-glukanlar, grip virüsü ile enfekte olmuş insan hücrelerine uygulanmıştır. Sonuç olarak, beta-glukanların virüsün hücrelere girmesini ve çoğalmasını engellediği ve antiviral proteinlerin salınımını artırdığı tespit edilmiştir.

Başka bir araştırmada ise hindi kuyruğu mantarı özünden elde edilen beta-glukanların, insan papilloma virüsü (HPV) ile enfekte olmuş rahim ağzı kanseri hücrelerine karşı etkili olduğu görülmüştür.

Bu araştırmada, beta-glukanlar, HPV ile enfekte olmuş rahim ağzı kanseri hücrelerine uygulanmıştır. Sonuç olarak, beta-glukanların hücrelerin ölümünü indüklediği ve virüsün yayılmasını önlediği belirlenmiştir.

Bu sonuçlar, hindi kuyruğu mantarının viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda daha fazla klinik araştırma yapılması gerekmektedir.

5. Sindirim sağlığını destekleyebilir

Hindi kuyruğu mantarı, sindirim sağlığını destekleyebilecek bileşenler içermektedir.

Bunlardan bir tanesi de prebiyotik adı verilen sindirilemeyen liflerdir. Prebiyotikler, bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin beslenmesine ve çoğalmasına yardımcı olur.

Yararlı bakteriler, bağırsak sağlığı için önemlidir. Çünkü bağırsak bariyerini güçlendirir, inflamasyonu azaltır, bağışıklık sistemini destekler ve sindirim fonksiyonunu iyileştirir.

Hindi kuyruğu mantarı özünde bulunan prebiyotiklerin sindirim sağlığına fayda sağladığına dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Örneğin, fareler üzerinde yapılan bir araştırmada hindi kuyruğu mantarı özünden elde edilen prebiyotiklerin bağırsak mikrobiyotasını iyileştirdiği görülmüştür.

Bu araştırmada, farelere 4 hafta boyunca günde 100 mg/kg hindi kuyruğu mantarı özünden elde edilen prebiyotik verilmiştir. Sonuç olarak, prebiyotik alan farelerin bağırsaklarında yararlı bakterilerin sayısı artmıştır.

Başka bir araştırmada ise hindi kuyruğu mantarı özünden elde edilen prebiyotiklerin kabızlık sorunu olan insanlarda bağırsak hareketlerini düzenlediği görülmüştür.

Bu araştırmada, kabızlık sorunu olan 20 kişiye 4 hafta boyunca günde 3 gram hindi kuyruğu mantarı özünden elde edilen prebiyotik verilmiştir. Sonuç olarak, prebiyotik alan kişilerin bağırsak hareketleri sıklığı ve kalitesi artmıştır.

Bu sonuçlar, hindi kuyruğu mantarının sindirim sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda daha fazla klinik araştırma yapılması gerekmektedir.

Hindi kuyruğu mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olan çeşitli bileşenler içermektedir. Bu mantarın antioksidan, polisakkaropeptid, beta-glukan ve prebiyotik gibi bileşenleri, inflamasyonu azaltır, bağışıklık tepkisini destekler, viral enfeksiyonlara karşı korur ve sindirim sağlığını geliştirir.

Hindi kuyruğu mantarını çay, kapsül, toz veya ekstrakt şeklinde tüketebilirsiniz. Ancak bu mantarı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir. Çünkü bu mantarın bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği veya alerjik reaksiyona neden olabileceği bilinmektedir.

Hindi kuyruğu mantarı, tıbbi amaçlarla kullanılan mantarlar arasında en ünlülerden bir tanesidir. Bu mantarın sağlığınıza fayda sağlayabileceğini unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here