Hamur işleriyle barışmanın zamanı geldi

0
2236

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz ürünlerin başında hamur işleri geliyor. Fakat sanayileşmenin sonucu olarak hamur işlerinde düşük maliyetli ve sağlıksız beyaz una sıkça rastlıyoruz. Peki hamur işleriyle vedalaşmalı mıyız? Tabii ki Hayır.

Sağlıklı yaşam trendine gösterilen ilgi sayesinde durum tersine dönüyor. Beyaz unun yerini Tam buğdaylı ürünler alırken ‘’Daha doğalını bulabilir miyiz?’’ sorusunun cevabını 10 bin yıl öncesinde buluyoruz. Siyez buğdayı bazı kaynaklara göre ilk kez ‘’tarihin sıfır noktası’’ Göbeklitepe’de kullanılmaya başlandığı düşünülüyor. Modern buğdayın atası olarak kabul edilen siyez, günümüze kadar genetiği bozulmadan ulaşmış.

Fotoğraf: @siyezevi / instagram

Siyez ilginizi çektiyse İstanbul, Kadıköy’de Siyez Evi’ne uğramalısınız. Mekan, siyezli simitleri, poğaçaları ve birkaç farklı kahvaltı tabağı seçeneğiyle alışıldık serpme kahvaltılardan farklı lezzetler sunuyor. Kahvaltılıkların yanında siyezli kekler ve kurabiyeler de menüye dahil edilmiş. Siyez Evi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Neden Siyez tercih etmeliyim?

Siyez buğdayı, modern buğdaya göre daha az gluten içeriyor(Siyez buğdayı glutensiz değildir! Çölyak rahatsızlığı olanlar kullanmamalı). İçeriğinde daha fazla A vitamini, demir, çinko ve folik asit içeriyor. Siyez buğdayının sindirimi de modern buğdaya göre daha kolay.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here