Haftalık orucun diyabet 2 karşısında faydası

0
158

Bu haftanın sağlık haberlerinde, ünlü genetikçi Frances Ashcroft, tip 2 diyabetin artan yaygınlığına potansiyel bir çözüm olarak haftalık oruç rutinini savunuyor.

Ashcroft, “Benim yenilikçi önerim, gelişmiş ülkelerdeki bireylerin haftada bir gün oruç tutmasıdır. Şu anda dünya genelinde 336 milyon kişi tip 2 diyabetle yaşıyor. Bu durum kalp hastalığı, felç, görme kaybı, böbrek yetmezliği ve uzuv ampütasyonu riskini önemli ölçüde arttırmakta ve küresel olarak her yedi saniyede bir ölüme neden olmaktadır.”

Bu salgının ekonomik yükünün altını çizerek, “Yalnızca Birleşik Krallık’ta diyabet tedavisine saatte bir milyon sterlin gibi şaşırtıcı bir yatırım yapıyoruz ve bu da sağlık bütçesinin yaklaşık %10’unu oluşturuyor” dedi.

Tip 2 diyabet vakalarındaki artış obezite salgınıyla yakından bağlantılıdır. Ashcroft, sağlıklı kiloyu korumanın bu sorunu çözmenin en etkili yolu olduğuna inanıyor. “Daha az yememiz ve daha fazla egzersiz yapmamız gerektiğinin farkında olsak da, pek çok kişi kalori sayma ve porsiyon kontrolünde zorlanıyor” diyor.

Ashcroft’un önerisi, bireyleri oruç tutmayı daha iyi bir metabolik sağlığı teşvik etmenin ve potansiyel olarak tip 2 diyabet insidansını azaltmanın bir yolu olarak benimsemeye teşvik ediyor. Bu yaklaşımın etkinliğini ve güvenliğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ve kamuoyu bilinçlendirme kampanyalarına ihtiyaç duyulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here