Güne kahveyle başlamak gerçekten sağlıklı mı?

0
115

Güne kahve içmeden başlayamıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Uyandıktan hemen sonra kahve içmek gün boyu bize direnç mi kazandırır yoksa bilmediğimiz başka şeyler mi var? Güne kahveyle başlamak bilinen aksine o kadar sağlıklı olmayabilir. Gelin bu yazımızda bu konuyu inceleyelim.

Güne kahveyle başlayınca vücudumuzda neler olur?

Kahve çok fazla olumlu yönleri ile bildiğimiz bir içecek türüdür. Kahve bedende adenozin reseptörlerine etki eder. Adenozin beyinde, solunum sisteminde, üriner sistemde ve dolaşım sisteminde bulunur. Hücremiz için ana enerji kaynağı ATP harcandığında ortaya çıkar ayrıca beynin ön bazal bölümünden de salgılanır. Kahvenin içeriğindeki kafein alınan miktara göre zihni uyarabilir, anksiyeteyi tetikleyebilir, idrar sıklığını, solunum sayısını artırabilir.

Kafein kahvenin içindeki aktif maddesidir. Ayrıca dünyada en çok kullanılan uyarıcı maddedir. Kafein beyindeki santral sinir sistemi habercisi olan tıpkı dopamin serotonin gibi adenozin reseptörüne yapışır. Adenozin reseptörüne yapışırsa onun etkinliğini azaltır. Normalde adenozin gün boyu beyinde santral sinir sisteminde birikerek gece uykunun geldiğini haber verir. Adenozin miktarı arttıkça yorgun, halsiz, uykuya meyilli hissedersiniz.

Yeni uyandığınız zaman beyinde adenozin miktarı çok düşüktür. Kahve içtiğiniz zaman tüm adenozin reseptörlerini kapatmış olursunuz. Bedeniniz şöyle düşünür, acaba adenozin yetersiz mi bedende diye biraz onun miktarını artırır. Ekstra salgılamaya başlar ve kahve etkisini birkaç saat sonra kaybeder. Reseptöründen kurtulan adenozinle beraber bedenin salgıladığı adenozin bedende yoğun adenozin miktarının artışına sebep olur. Bu durumda yorgun, halsiz, bitkin ve uykuya meyilli hissedersiniz. Bu durum sizi yeniden kahve içmeye teşvik eder. Gün içinde çok fazla kahve tüketmenizin altında yatan neden güne kahveyle başlamanız olabilir.

Kahve günün hangi saatinde içilmeli?

Kahveyi adenozin biraz biriktikten  yaklaşık 2-3 saat sonra ve akşam 6-7 olmadan maksimum 2-3 tane tüketmeniz idealdir.

Kahve severlerin, günlük 300 mg kafein dozunu mümkün olduğu kadar aşmaması sağlık açısından önemlidir.

Kahveyle uyanmaya, kendinize gelmeye çalışıyorsanız sirkadyen ritminizi gözden geçirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here