Günde ne kadar Türk kahvesi tüketmeliyiz?

0
124

Telvesiyle birlikte servis edilen Türk kahvesi, ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden biridir. Namı dünyaya yayılmış olan bu kahve, ocakta, közde veya kumda pişirme yöntemleriyle hazırlanır. Sağlık açısından birçok faydası bulunan Türk kahvesinin telveleri ise, hem güzellik, hem de bitki bakım alanlarında kullanılır. Ancak her besinde olduğu gibi Türk kahvesini de aşırı miktarda tüketmek sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yazımızda fazla kahve tüketiminin vücudumuzda açtığı sorunları sizlerle paylaşacağız.

Türk kahvesi ne kadar tüketilmeli?

  • Araştırmalara göre günde 4-5 fincan Türk kahvesi içen kişilerin, yüksek tansiyon hastalığına yakalanma ihtimali yüzde 45 daha fazladır. Yani, Türk kahvesinin fazla tüketilmesi yüksek tansiyona sebep olabilir.
  • Türk kahvesini fazla tükettiğinizde kalp atışlarınız hızlanır. Bu da kalbin yorulmasına yol açabilecek bir durumdur ve kalp krizi riskini artırır. Bu yüzden özellikle kalp çarpıntısı ve kalp hastalıkları olan kişilere Türk kahvesi tavsiye edilmemektedir.

  • Türk kahvesindeki bileşenler, kalsiyum emilimine engel olur. Ayrıca çinko ve demir emilimini de azaltmaktadır. Bu yüzden Türk kahvesi tüketimi, kemik erimesi yaşayan kişilerin durumunu kötüleştirebilir.
  • Vücuda fazla miktarda kafein alınması, gerginlik, huzursuzluk, uykusuzluk, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu gibi semptomların görülmesine neden olabilir.
  • Türk kahvesi, midede asit salgılanmasını arttırır. Bu durum da ülser oluşma riskinin çoğalmasına yol açar. Bu yüzden ülser hastalarının 1 fincandan fazla kahve tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

  • Yemeğin hemen üzerine Türk kahvesi içmek de, yaptığımız yanlışlardan biridir. Yemekten sonra kan şekeri yükselir. Bunun üstüne kahve içildiğinde ise kandaki şeker oranı daha hızlı yükselir. Bu nedenle özellikle şeker hastalarının günde 1 fincandan fazla Türk kahvesi içmesi önerilmez.
  • Türk kahvesinin içerisinde yüksek yoğunlukta oksalat bulunur. Oksalat, böbrek taşı oluşumuna yol açar. Bu yüzden Türk kahvesi içerken yanında mutlaka su içmek gerekir.
  • Fazla kahve tüketimi, bebek besleyen anneler için sakıncalı bir durumdur. Fazla kafein tüketimi, doğacak bebeğin kilosunu etkileyebilir ve düşük riskini artırır. Bu yüzden, doktorlar hamile kadınların Türk kahvesi içmemesini veya minimum düzeyde içmelerini önerir.

Her şeyin fazlası zarar. Günde maksimum 2 fincan Türk kahvesi idealdir. Siz de köpüklü Türk kahvenizi yudumlarken aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here