Grilled cheese nasıl yapılır?

0
307

Grilled cheese, İngilizce kökenli bir terim olup genellikle sandviç olarak bilinen bir yiyeceği ifade eder. Grilled cheese, dilimlenmiş peynirin ekmek dilimleri arasına yerleştirilip kızartılmasıyla yapılan bir yemektir.

Genellikle cheddar, mozzarella, Amerikan peyniri gibi eriyen peynirler kullanılır. Peynirli sandviç, genellikle iki dilim ekmeğin arasına peynir yerleştirilerek yapılır. Daha sonra tereyağı veya sızma zeytinyağı ile yağlanmış bir tavada, her iki tarafı da altın rengi olana kadar kızartılır. Böylece ekmek kızarırken, peynir de erir ve içindeki lezzetleri yayılır.

Grilled cheese yaparken, bazı kişiler ek olarak iç malzeme olarak jambon, domates dilimleri, soğan veya baharatlar gibi eklemeler yapabilir. Böylece lezzet ve çeşitlilik kazandırabilirsiniz.

Grilled cheese, genellikle sıcak servis edilir ve sıcak olarak tüketildiğinde peynirin erimesi ve ekmeğin kızarmasıyla çok lezzetli bir sandviç elde edilir. Çoğu zaman yanında domates çorbası gibi sıcak çorbalarla birlikte sunulur ve birçok kişi için hızlı ve kolay bir öğün veya atıştırmalık seçeneği olabilir.

Grilled cheese tarifi

Malzemeler:

  • 4 dilim ekmek (tercihen kalın dilimli beyaz veya tam buğday ekmeği)
  • 150-200 gram dilimlenmiş peynir (cheddar, mozzarella, Amerikan peyniri vb.)
  • Tereyağı veya sızma zeytinyağı (ekmeği kızartmak için)

Yapılışı:

  1. İki dilim ekmeği hazırlayın ve üzerlerine dilimlenmiş peyniri yerleştirin. Dilimlenmiş peyniri ekmek dilimlerinin tamamını kaplayacak şekilde yaymaya çalışın.
  2. Diğer iki dilim ekmeği de peynirin üzerine yerleştirin, böylece peynir dilimleri tamamen kapatılmış olur.
  3. Bir tavayı orta ateşte ısıtın. Tavayı iyice ısıttıktan sonra tereyağı veya sızma zeytinyağı ekleyin ve eritin.
  4. Hazırladığınız peynirli ekmeği tavaya yerleştirin ve alt tarafı altın rengi olana kadar kızartın. Bu sırada, peynirin erimesi ve ekmek dilimlerinin kızarması için düşük ateşte kızartmaya özen gösterin.
  5. Alt tarafı kızaran peynirli ekmeği spatula veya palet bıçağı yardımıyla çevirin ve diğer tarafını da kızartın. Peynir tamamen eriyene ve ekmeğin her iki tarafı da güzelce kızarana kadar pişirin.
  6. Kızarmış grilled cheese sandviçini tavadan alın ve dilimleyerek servis yapın. Sıcak olarak tüketmeniz tavsiye edilir.
  7. Grilled cheese sandviçinizi isteğe bağlı olarak yanında çorba veya salata ile servis edebilirsiniz. Ayrıca, içerisine jambon, domates, soğan veya baharatlar gibi eklemeler yaparak lezzetini çeşitlendirebilirsiniz. Tarife kişisel tercihinize göre eklemeler yaparak kendi benzersiz grilled cheese sandviçinizi oluşturabilirsiniz. Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here