Göz sağlığınız için tüketmeniz gereken besinler

0
390

Gözle ilgili problemlerin genellikle yaşa ya da bilgisayara/telefona bakma süresine bağlı olarak yaşandığı düşünülür. Bunların da muhakkak etkisi vardır ancak bu problemlerin yarattığı zorluğu hafifletmek veya oluşma ihtimalini azaltmak mümkün. Sağlıklı bir yaşam tarzı belirleyip özellikle göze iyi gelen besinleri tüketmek, size bu konuda büyük oranda yardımcı olacaktır. Çünkü bu besinlerden bazıları sarı noktaya iyi geliyor, bazıları ise katarakta… İşte beslenmenize eklediğinizde göz sağlığınıza iyi gelecek besinler:

Yeşil yapraklı sebzeler

Özellikle roka, ıspanak ve kıvırcık başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler iyi birer A, C ve E vitamini kaynağıdır. Lutein ve zeaksantin açısından da zengin olmaları, özellikle katarakta yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Balık

Göz sağlığı konuşuluyorsa balık muhakkak eklenmeli… Gözün retinasının işlevini iyi yapabilmesi için gerekli olan Omega-3 yağ asidi çeşitlerinden DHA ve EPA tüm deniz ürünlerinde bolca mevcuttur (somon, alabalık ve ton balığında diğerlerine nazaran biraz daha az miktarda bulunur). Omega-3 yağ asitleri sayesinde göz tansiyonu, sarı nokta hastalığı ve göz kuruluğunun önlenmesi veya oluşma süresinin uzaması mümkündür.

Havuç

Havucun göz sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur… İçeriğindeki zengin A vitamini ve rengini sağlayan beta-karoten sayesinde görme duyusunu iyileştirmede rolü oldukça büyüktür. Ayrıca retinanın ışığı absorbe etmesine yardımcı olacak rodopsin isimli proteini de barındıran havucu sık sık beslenmenize eklemenizi öneririm.

Yumurta

Duyu organlarımızın işlevini iyi yapabilmesi için antioksidanlara da ihtiyaç duyarız. Görme için en yararlı olan antioksidanlardan Lutein ve Zeaksantin yumurtada bolca bulunur. Aynı zamanda yumurta sarısındaki çinko sayesinde bu antioksidanların vücuda emilimi ve işlevini göstermeleri kolaylaşır. Bu sayede de özellikle yaşa bağlı görme kayıpları riskini azaltarak daha konforlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur.

Tohumlar ve kepekli tahıllar

Yapılan araştırmalarda E vitamininin, özellikle sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada ve kataraktın önlenmesinde etkisi olabileceği düşünülüyor. Tohum ve tahıllar da zengin birer E vitamini kaynağı diyebiliriz. Özellikle chia ve keten tohumu başta olmak üzere düşük glisemik indeksli ve kompleks karbonhidrat içeren bir beslenme programı sayesinde göz sağlığınızı iyileştirmeniz mümkün.

Kuru yemişler

Ceviz, fındık, yer fıstığı, badem… Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin gıdalar arasında bulunan kuruyemişler; aynı zamanda yüksek oranda E vitamini içerirler. Bu sayede ise hem gözlerinizi yaşlanmaya bağlı oluşabilecek hasarlardan koruyacak, hem de tükettiğiniz besinlerden oluşabilecek veya dış etkenlerden gelebilecek zararlara da dirençli hale getirecektir.

Turunçgiller

C vitamini deposu olan turunçgiller aynı zamanda harika birer antioksidan kaynağıdır. Portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi gıdaların içeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sayesinde göz sağlığınızı korumanızda, göz hasarlarının önlenmesinde ya da mücadelesinde güzel birer savaşçı rolündedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here