Gordon Ramsay’e göre kusursuz çırpılmış yumurta nasıl hazırlanır?

0
117
GORDON RAMSAYS 24 HOURS TO HELL AND BACK: Chef / host Gordon Ramsay in the all-new Brownstone Bistro episode of GORDON RAMSAYS 24 HOURS TO HELL & BACK airing Wednesday, June 27 (9:00-10:00 PM ET/PT) on FOX. (Photo by FOX via Getty Images)

Yumurta hazırlamak ne kadar zor olabilir ki demeyin. Gordon Ramsay’e göre şimdiye kadar çırpılmış yumurtayı hep yanlış yapmışız. Çünkü Gordon Ramsay’e göre ipeksi kıvamda, kusursuz bir çırpılmış yumurtanın sırrı tavayı ardı ardına birkaç kez ateşten alıp geri koymaya dayanıyor.

Gordon Ramsay’e göre mükemmel çırpılmış yumurtaların gizli bir sırrı var

“Kahvaltıların gözdesi çırpılmış yumurtayı nasıl yapıyorsunuz?” diye sorsak eminiz birçoğunuz yumurtaları bir kasede iyice çırptıktan sonra tavaya döktüğünü anlatacaktır. Ama farklı yaklaşımı ve sıra dışı yemek pişirme yöntemleriyle tanıdığımız Gordon Ramsay’e göre bu yöntem çok da doğru değil.

Önce Gordon Ramsay’in sözlerine kulak verelim, sonra onun yumurta pişirme yöntemine geçelim:

“Sanırım çırpılmış yumurta videosunu internet üzerinden izleyen 15 milyondan fazla kişi var. Bu yöntem yumurta deneyiminizi tamamen farklı boyuta taşıyan bir yol. Böylece çırpılmış yumurtayı akşam yemeğinde bile yiyebilirsiniz. Hatta ekmek üzerine koyarak da ona farklı bir sunum kazandırabilirsiniz. Tek seferde becerebileceksiniz diye bir kural yok. Ben de ilk zamanlarda kaç kere yanlış yapıp kaç kere baştan başladığımı hatırlamıyorum bile. Ancak birkaç denemeden sonra kusursuz çırpılmış yumurtalara ulaşacağınızdan eminim.”

Bakalım Gordon Ramsay’in bahsettiği bu çırpılmış yumurta herkesin bildiğinden farklı olarak nasıl yapılıyormuş?

Yumurtaları çırpmadan direkt tavaya kırın ama asla yumurtalar pişmeden onları tuzlamayın

Gordon Ramsay yumurtaları çırpmadan tavaya kırmaktan yana. Bir yemek kaşığı tereyağı eklediği tavaya üç adet yumurtayı kıran şefimize göre işin önemli noktalarından biri asla yumurtalar pişmeden onlara tuz, karabiber gibi baharatlar eklememek. Zira bu malzemeler yumurta akının sulanmasına ve yumurtaların grileşmesine yol açıyor.

Plastik spatulayla orta ateşteki yumurtaları karıştırın

Orta ateşteki tavayı yavaşça ve sürekli olarak karıştırın. Ancak asla karıştırma teli kullanmayın, tercihiniz plastik spatuladan yana olsun.

Topaklandıkça ateşten alın ve dışarıda çırpıp yeniden ocağa koyun

En önemli noktaya geldik. Koyulaşmaya ve topaklanmaya başlayınca ateşten alıp karıştırın. Dağılınca yeniden koyun. Kısacası topaklanmamasını sağlamak harika çırpılmış yumurtaların da sırrı.

Tam olarak şöyle yapmalısınız: 30 saniye ateşte kalsın, 10 saniye dışarıda karıştırın ve yeniden ocağın üzerine koyun. Bu süreci 3-4 kez tekrarlayın.

Şunu da not düşelim: Gordon Ramsay bu yöntemle çırpılmış yumurta hazırlamanın süresini uzattığının farkında olduğunu söylüyor. Ama bu yöntem yumurtaların fazla pişip lastik gibi olmasını engellemenin en doğru yolu ona göre.

Tuz ve karabiberi son dakikada ekleyin

Ocaktan alıp karıştırdığınız ve tekrar ocağa koyduğunuz yumurtaların kaymak gibi bir hale geldiği fark edeceksiniz. Yani pişme aşamasının üçte ikisinin tamamlandığına emin olduğunuzda tuz ve karabiber ekleme zamanı da gelmiş demektir.

Gizli malzeme: Taze krema

Bu aşama zorunlu değil ancak Ramsay’e göre taze krema nefis bir çırpılmış yumurtanın gizli kahramanı. Tuz ve karabiber ekledikten sonra çırpılmış yumurtanız pişmeye yakınken içine bir çay kaşığı taze krema eklerseniz bu onun sıcaklığını dengeleyecek ve fazla pişmesinin önüne geçecektir. Böylece çırpılmış yumurtanız kremamsı kıvamını da korumuş olacak.

Ortaya çıkan çırpılmış yumurta ipeksi, kremamsı kıvamıyla ve yumuşacık tadıyla daha önce yediklerinizden çok çok farklı olacak. Dilerseniz kızarmış ekmek üzerinde de servis edebilirsiniz.

*https://www.youtube.com/watch?v=yv64abAJvEA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here