Gıda bağımlılığı gerçek mi? Uzmanlar ne diyor?

0
184

Çoğu insan muhtemelen bir noktada yiyecek aşermesi yaşamıştır, ancak bu ne zaman aşermekten daha fazlası haline gelir?

Yüksek oranda işlenmiş ve fast food gıdalar, tüketicilerin onları tekrar tekrar yemek istemesine neden olan bileşenler içerebilir, ancak bu gıdaları bağımlılık yapıcı olarak adlandırmak doğru mudur?

Konu tartışmalıdır ve bazıları “bağımlılık” teriminin madde bağımlılığı sorunları için kullanılması gerektiğini düşünmektedir.

Üstelik, gıda bağımlılığı psikolojisinin ardındaki araştırmalar da uzman görüşleri gibi karmaşıktır ve işleri daha da karmaşık hale getirir.

Yine de uzmanlar en azından bir konuda hemfikir: Eğer yemek yemekte zorlanıyorsanız, yardım mevcut ve siz bunu hak ediyorsunuz.

Uzmanların yiyecek bağımlılığının ardındaki potansiyel (ya da eksikliği) hakkında bilmenizi istediği şeyleri ve ihtiyacınız olduğunda nasıl yardım bulabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Yiyecek bağımlılığının tanımlanması

Adsız Aşırı Yiyenler, Adsız Narkotikler ve Alkolikler ile benzer 12 adımlı bir programı izler, ancak madde kullanım bozukluğundan farklı olarak, yiyecek bağımlılığı listede yer almamaktadır. DSM-5 kılavuzu Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından yayınlanan bir teşhis aracıdır.

Bir tanım üzerinde anlaşmaya varmak söz konusu olduğunda, gıda bağımlılığından etkilenenlerin bu terim hakkında gerçekten ne hissettiklerini düşünmeye değer.

Bağımlılık mı yoksa bağımlılık benzeri mi?

Yeme İyileştirme Merkezi’nde MS, MD, FAAD ve baş tıbbi ve klinik yetkilisi Anne Marie O’Melia, “Deneyimlerime göre, etkilenen bazı kişiler ‘gıda bağımlılığı’ terimini doğrulayıcı, güçlendirici ve iyileşmeleri için yararlı buluyor” diyor.

Yine de fikir birliği ve net tanımların eksikliğinin katı, ya hep ya hiç düşüncesini körükleyebileceğinden endişe ediyor. Onun fikri mi? Yiyecek bağımlılığı en iyi terim olmasa da, yiyeceğin bağımlılığa benzer davranışlara yol açabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Buna karşılık lisanslı psikoterapist Teralyn Sell, Ph.D. maça maça demenin adil olduğunu söylüyor.

“Kendinizi bir şeyler yemekten, aşırı yemekten, bir şeyler yeme konusunda gizli davranmaktan alıkoyamıyorsanız, hatta kendinizi hasta hissetmek veya kan şekeri dengesizliği gibi bir geri çekilme yaşıyorsanız, bu bir bağımlılıktır” diyor.

Anlamlı kriterler

Yine de Estes ve Sell’in önerdiği bazı terimler bile tartışmaya açık. Gerçek tarama rehberliği olmadan, yiyecek bağımlılığında ortaya çıkan davranışları, semptomları ve sinirsel aktiviteyi standartlaştırmak imkansızdır.

Ancak Yale Gıda Bağımlılığı Ölçeği, DSM-5’teki Madde Bağımlılığı kriterlerini karşılamak üzere tasarlanmış bir araçtır.

Yardım ve iyileşme

Estes, “İlk adım kendinize dürüst olmaktır. Eğer bir şeylerden kendinizi alıkoyamıyorsanız, kendinizi hasta hissediyorsanız, başkaları sizi endişelendiriyorsa, o zaman bir sorun olabilir” diyor.

Yardım aramak bir zayıflık belirtisi değildir ve birçok kişi bu tür sorunlarla başa çıkmak için profesyonel yardımın hayatlarını nasıl değiştirebileceğini keşfeder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here