Gıda alerjisi olduğunu iddia edenler gerçekten alerjik mi?

0
155

Gıda alerjisi olduğunu iddia eden yaklaşık kaç kişi tanıyorsunuz? Bazıları gerçekten alerjik de olsa birçoğu gerçekten alerjik olmayabilir!

Gıda alerjisi neden olur? Gıda alerjisi görülme sıklığı neden artıyor?

Yapılan güncel bir araştırmaya göre ABD’deki her 10 kişiden 1’inin gıda alerjisinden muzdarip olduğu ve bu sayının neredeyse iki katının da yanlışlıkla kendilerinin gıda alerjisi olduğuna inandığını ortaya koyan insanlardan oluşuyor.

Araştırmacılar, ülke genelinde yaşayan 40.000’den fazla yetişkinle yaptığı ankette, yaklaşık yüzde 10’unun bir veya daha fazla gıdaya alerjisi olduğunu buldu.Bununla birlikte, deneklerinin yüzde 19’unun, tipik olarak gerçek bir gıda alerjisine eşlik eden fiziksel reaksiyonları yaşamamış olmalarına rağmen, belirli gıdalara alerjisi olduğunu bildirdiklerini de keşfettiler.

Çalışma yazarları, gıda alerjilerinin gerçek olduğuna ve bazıları için potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olduğuna dair hiçbir soru olmamasına rağmen, bir tıp uzmanına danışmadan kendi kendine gıda alerjisi teşhisi koyan kişilerin semptomlarını alerjik bir reaksiyon olarak yanlış yorumluyor olabileceğini yazdı.

Çalışmanın yürütücüsü Dr. Ruchi Gupta “Bu durumlarda, bireylerin yaşadıkları gerçek bir alerjik yanıttan ziyade gıda intoleransının veya diğer gıda ile ilgili durumların bir işareti olabilir” diyor.

Alerjiniz olduğunu düşündüğünüz bir gıda varsa sağlık kuruluşundan bu alerjiyi doğrulayın!

Alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin tehdit olarak algılanan bir tetikleyiciye verdiği tepki olarak biliniyor. Gıda alerjileriyle ilgili olarak, bazı insanlar fındık, kabuklu deniz ürünleri, buğday veya süt ürünleri gibi belirli bir tür gıdayı tükettiğinde, bu durum bağışıklık sistemlerine bir alarm sinyali göndererek, bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilen reaksiyonlara neden oluyor.

Bir kişi gıda alerjisi olduğundan şüpheleniyorsa, gıdaları diyetlerinden çıkararak sorunu düzeltmeye çalışmadan önce test ve teşhis için doktora gitmesi kritik önem taşıyor.

Sonuç olarak düşündüğünüz gıdaya karşı alerjiniz olmayabilir. Bunu kendi başınıza ortaya koymak da bir hayli zor ve riskli. Durumu bir sağlık kuruluşunda açıklayarak öğrenmek en güvenilir yol diyebiliriz.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/haber/12059972/gida-alerjisi-oldugunu-iddia-eden-pek-cok-kisi-aslinda-alerjik-degil

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here