Genç kalmanın sırrı “Goji Berry”de mi?

0
580

İçinde bulunduğumuz çağda bir insan ömrü yaklaşık olarak 60 ile 80 yıl arasında değişiyor. Bilim insanları gelecekte insanların 100 yıl ve üzeri yaşayacaklarını öngörüyorlar. Peki bu ömrün 2 katı daha fazla bir yaşam mümkün olabilir mi?

Li Ching-Yuen bunu başarabilmiş dünyanın en uzun süre yaşamış insanı. Bir rivayete göre 256 yaşında ölen bu adam Çinli bir bitki bilimci ve dövüş sporcusu. 10 yaşındayken, yaşadığı köyün dağ eteklerinden topladığı bitkilerin yaşam süresini etkilediğini öğrenmesiyle uzun yaşamın sırrını araştırmaya başlıyor. Görüldüğü kadarıyla bu sırrı bulmuş da.

40 yıl gibi bir süre boyunca her gün aynı besinlerle kendine bir perhiz hazırlıyor. Bu aldığı besinler ise, reishi mantarı,goji berry, yabani ginseng ve gotu kola. Çoğu, isimlerinden aşina olduğumuz Çin mutfağında kullanılan besinler. Fakat bir tanesi bize daha tanıdık geliyor; son zamanların en gözde meyvesi olan goji berry.  Bizim bildiğimiz ismiyle ‘’kurt üzümü’’. Farklı isimlerle de adlandırılıyor bu meyve; mutluluk meyvesi, gençlik meyvesi, süper meyve… Hatta sağlık için çok değerli bir besin kaynağı olduğundan ‘kızıl elmas’ olarak da adlandırılıyor.

Kurt üzümünün bu kadar revaçta olmasının nedenlerinden biri de son zamanlarda zayıflatmaya yardımcı olan meyveler. Bundan yaklaşık 5 sene önce altın çilek ile başlayan bu furya, Afrika mangosuyla devam etti. Şu anda da bayrak goji berry’nin elinde.

Özellikle kadınların ilgisini çeken bu meyve kahvaltıda çok tüketilen yulaf kepeği, yulaf gevreği veya yine son zamanların gözdesi olan chia tohumu ile güzel bir ikili oluşturuyor. Kahvaltıdan bahsetmişken bir zamanların meşhur bir reklamı vardı. Kiloların, kalorilerin kadınların baş düşmanı olduğu bir mısır gevreği reklamı; sloganı da şöyleydi: ‘’Ayol bütün K’lar mı kadınlara karşı’’. Diğer K’ları bilmem ama bahsettiğim K(Kurt üzümü) şu sıralar kadınların en yakın dostu gibi gözüküyor.

Pek tabi güzel sıfatlarla adlandırılan bu meyvenin faydası bununla da sınırlı değil. Bir portakalın sahip olduğu C vitamini miktarının yaklaşık olarak 3 katına sahip, çok etkili bir antioksidan. Kış aylarında özellikle gribe karşı direnci artırıyor, Kanser riskini azaltıyor, cilt sağlığını korumada yardımcı, kalsiyum açısından zengin, kalp dostu ve daha birçok yönden mucizevi bir meyve. Faydaları bunlar ama azı karar çoğu zarar gün içinde tüketilmesi gereken miktar 1 yemek kaşığı kadar. 1 yemek kaşığı dolusu kızıl elmas. Kulağa hoş geldiği kadar insan sağlığına da iyi geliyor.

Li Ching-Yuen uzun yaşamını belki sadece goji berry’e veya kullandığı diğer besinlere borçlu değil. Dövüş sporcusu olduğu için hayatının büyük bir kısmı da sporla geçmiş. Bu yaşam biçimini benimseyip ona göre yaşaması aslında uzun yaşamının en önemli parçası. Ölüm döşeğindeyken  ‘’Bu dünyada yapmam gereken herşeyi yaptım’’ demesi aslında hem uzun hem de kaliteli bir yaşama sahip olduğunun bir kanıtı. Lin’e uzun yaşamın sırrını sorduklarında da her zaman şu cevabı vermiştir: ‘’Kalbinizi huzurlu tutun, bir kaplumbağa gibi oturup, bir güvercin gibi hayat dolu yürüyün ve bir köpek gibi uyuyun’’.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here