Gastronomik değerleri ve doğasıyla turizm kenti olmaya aday

0
865

Düzce, yaylaları, akarsuları, sahili ve kültürel çeşitliliğinin zengin bir yansıması olan gastronomik değerleriyle turizm kenti olmaya aday. Kentin tüm değerlerinin hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda bilinirliğini artırmak amacıyla “Rotamız Düzce” temasıyla bir etkinlik düzenlendi. 

Batı Karadeniz’in antik kentlerinden Prusias ve Konuralp Bey’in mezarına ev sahipliği yapan Düzce, yaylaları, akarsuları, sahili ve kültürel çeşitliliğinin zengin bir yansıması olan gastronomik değerleriyle turizm kenti olmaya aday. Kentin gastronomi alanındaki vizyonunu genişletmek hedefiyle çeşitli çalışmalara imza atan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, şehrin tüm değerlerinin hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda bilinirliğini artırmak amacıyla Rotamız Düzce” temasıyla bir etkinlik düzenledi.

Mutfak Sanatları Merkezi ile gastronomi eğitimleri başladı

Düzcenin gastronomi kültürünün hem ülkemizde hem de dünyada tanınması için çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Dr. Faruk Özlü, Mutfak Sanatları Merkezi ile ilk adımı attıklarını belirtti. Dr. Faruk Özlü,Düzce, çok zengin bir demografik yapıya sahip. Türkiye’de yaşayan farklı etnik grupları barındıran bir şehiriz. Biz şehrimizde bu yapıyı birleştirmeye gayret gösterdik. Düzce’de bulunan tüm etnik grupların yemeklerini bir sofrada buluşturduk ve bu zenginliği gelecek nesillere taşıyacak eşsiz bir kitap olan Düzce Yemekleri Kitabını yayınladık. Bununla birlikte Mutfak Sanatları Akademisi bünyesinde düzenlediğimiz çeşitli workshop’lar ile eğitimlere başladık. Bu adımlar kentimizin gastronomisi adına çok ciddi bir başlangıç oldu. Bundan sonra Düzce’yi gastronomi konusunda tanıtmak için daha çok çalışacağız” dedi.

Düzce’nin gastronomi rotası

Düzce’nin doğa, tarihi ve gastronomi alanında önemli noktalarına gerçekleştirilen gezi rotası, Düzce Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi’nde (MSM) yöresel ve mevsimsel ürünlerle yapılan kahvaltıyla başladı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile yapılan kahvaltı programının ardından MSM’de Düzceli kadınların organik ürünlerden yaptığı yemek ve tatlılar tanıtıldı. Sonrasında da Mutfak Sanatları Akademi Mutfağı ve workshop alanları tek tek gastronomi kafilesine anlatıldı.

Düzce Belediyesi MSM programından ardından Cumayeri Rafting alanına geçen isimler, Türkiye’nin en kolay ve başlangıç seviyesi için uygun suyunda rafting yapma imkânı buldu. Pek çoğu ilk kez rafting yapan ekip, temmuz ayında rafting yapmanın keyfini çıkar ve Düzce’nin bu özel etkinliğini herkese önerdiklerini dile getirdi.

Aydınpınar Şelalesi büyüledi

Cumayeri’nde adrenalin dolu rafting macerasının ardından, konuklar Düzce’nin güney kesiminde yer alan Aydınpınar Şelalesini ziyaret etti. Ağaçların içinde saklı bir cennet olarak nitelendirilen Aydınpınar Şelalesinde bol bol fotoğraf çektiren konuklar, Düzce’nin lezzetli peynir, kaymak ve tereyağlarını tatma fırsatı buldu.

Binef At Çiftliğinde yöresel yemekler tadıldı

Düzce’nin tam ortasında otantik ve yöresel yemekleriyle ün salmış Binef At Çiftliğinde akşam yemeğinde bir araya gelen isimler, özellikle Kafkasların bağrından kopan ana ve aperatif yemeklerin yorumlanmasının kendilerini çok etkilediğini getirdi. Programa katılan Düzce Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce’nin tarihini günümüze kadar olan gelişimini ve göç hikayesini anlattı. Öte yandan Düzce’de barış içinde yaşayan etnik grupların dernek başkanları da Düzce’de yaşattıkları kültürleri hakkında bilgiler verdi.

Düzce’de rota bitmiyor

Gastronomi gezisinin ikinci gününde Düzce’nin Saz Köyü’nde Tekir Evi’nde bir araya gelen konuklar, doğanın içine sessizliğiyle huzur veren köyde güne kahvaltı ile başladı. Saz Köyü’ndeki kahvaltının ardından Düzce tarihinin gün yüzüne çıktığı Konuralp Antik Tiyatrosu’nu arkeologların verdiği bilgiler eşliğinde gezildi.

Konuklar, Efes ve Aspendos ile kıyaslanan Antik Tiyatro’nun kentin gelişmesinde tanıtımında çok önemli rol oynayacağı fikrinde birleşirken hemen tiyatronun yanı başındaki Yörük çadırında tarihi Konuralp Pirincinden yapılan pilavı tattılar. Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in de katıldığı Yörük çadırındaki sohbette, Olimpik Anneler Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Kurucusu Nermin Alayıldız, kooperatifle birlikte gerçekleştirdikleri başarılı projeleri ve şehrin üretim gücüne sağladıkları katkıyı anlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here