Gastronomi dünyasının yükselen değeri Meksika’nın en başarılı şeflerini sizler için araştırdık…

0
1642

Dünyanın farklı bölgelerinden restoranları incelemeye devam ederken yönümüzü bu kez Kuzey Amerika’ya çevirdik. Batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda Karayip Denizi ile egzotik bir iklime sahip Meksika’nın gastronomideki değeri her geçen gün artmaya başlıyor. Biz de bölgenin en başarılı ve özgün 4 şefini bu sizlerle paylaşıyoruz.

Pujol- Enrique Olvera  [Calle Francisco Petrarca 254]

Pujol’un sahibi Enrique Olvera, Meksika yemeğini sokaktan lüks restorana taşıyan isim olarak anılıyor. Meksika’da uçan karıncalardan ahtapota kadar çıkan her ürünü değelerlendiren şef coğrafyanın sunduğu ürün zenginliğine kendi yorumunu katarak sofistike lezzetler yaratıyor. İmza lezzetleri arasında ise “Mole Madre” bulunan şef bütün bu lezzetleri şahane şaraplarla eşleştiriyor. Daha önce farklı bir lokasyonda bulunan restoranı 2017’de yeni yerine taşıyan şef, Meksika’nın en önemli şefleri arasında özel bir yere sahip.

 

Quintonil- Jorge Vallejo [Newton 55]

Genç ve karizmatik şef Jorge Vallejo, şef Enrique Olvera’nın yanında yetişmiş. Aldığı eğitim sonucunda hem Meksika hem de diğer ülkelerde saygınlık kazanan şefin mutfağı sebze ağırlıklı. “Quintonil” ismi bir çeşit Meksika bitkisinden geliyor ve restoranın yeşil ve doğa ağırlıklı menüsünü yansıtıyor. Restoranda bulunan ürünlerin çoğu restoranın en fazla 30 metre uzağında çıkan ürünler. Semizotlu sardalya ise restoranın en öne çıkan lezzeti.

Biko- Mikel Alonso [Presidente Masaryk 407]

Biko fikirler ve kültürlerin buluşması olarak gastronomi literatüründe yer kazanan bir mekân. Bask kökenli şefler Mikel Alonso ve Bruno Oteiza tarafından işletilen restoranda Bask lezzetleri Meksika ürünleri ile birleşiyor ve ortaya özgün lezzetler çıkıyor. Mekân ismini Baskça’da “çift” anlamına gelen “Bikote” kelimesinden alıyor ve bu isim Meksika-Bask’ı birleştiren çift kültürlülükten geliyor. Restoran dekorasyon olarak siyah, beyaz, çelik ve ahşap gibi farklı renkleri ve dokuları bir arada barındırıyor.


Sud777- Edgar Núñez Magaña [Boulevard de la Luz 777]

Yetenekli genç şef Edgar Núñez Magaña şahane lezzetleri sade sunumlarla misafirleriyle buluşturuyor. Meksika’da iddialı bir yemek için Sud777’ye mutlaka uğramanız gerektiğini söyleyen yemek yazarları genç şefin ileride önemli yerlere geleceğinin altını çiziyorlar. Sud777’nin executive chef’i olmadan önce El Bulli ve Noma’da da çalışmış olan Núñez, en sade ürünlerle en özgün tatları yaratmasıyla biliniyor. “Cennet ve Dünya”, “Nehir ve Deniz”, “Meksika Adaları” gibi isimlere sahip menü konseptlerinin her biri farklı seçenekler içeriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here