Fıstık ezmesi kilo aldırır mı?

0
84

Fıstık ezmesi bilindik, lezzetli bir yiyecektir. Vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere temel besinlerle doludur. Yüksek yağ içeriği nedeniyle fıstık ezmesinin kalorisi yoğundur. Bu, bazıları için endişe vericidir, çünkü fazla kaloriler zamanla kilo alımına neden olabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, fıstık ezmesinin ölçülü olarak yenildiğinde kilo kaybını artırabileceğini öne sürüyor.

Bu yazımızda fıstık ezmesi yemenin vücut ağırlığını nasıl etkilediğini inceliyoruz.

Yüksek yağ ve kalori

Yaktığınızdan daha fazla kalori yediğinizde kilo alımının olabileceği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, bazı diyetisyenler, yağ ve kalori bakımından yüksek olduğu için fıstık ezmesi konusunda temkinli yaklaşır.

Her 2 yemek kaşığı (32 gram) fıstık ezmesi porsiyonunda:

Kalori: 191
Toplam yağ: 16 gram
Doymuş yağ: 3 gram
Tekli doymamış yağ: 8 gram
Çoklu doymamış yağ: 4 gram bulunur.

Bununla birlikte, yüksek yağlı veya yüksek kalorili yiyeceklerin tümü sağlıksız değildir. Aslında, fıstık ezmesi son derece besleyicidir. Birincisi, yağının %75’i doymamıştır. Araştırmalar, doymuş yağ yerine doymamış yağ yemenin LDL (kötü) kolesterol düzeylerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskinizi düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Fıstık ezmesi ayrıca protein, lif ve manganez, magnezyum , fosfor, E vitamini ve B vitaminleri de dahil olmak üzere birçok temel vitamin ve mineralle doludur.

Ölçülü olarak yenilirse kilo alımı ile bağlantılı değildir. Yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda kilo alımı gerçekleşir. Bu nedenle, fıstık ezmesi ölçülü olarak yenirse, başka bir deyişle, günlük kalori ihtiyacınızın bir parçası olarak tüketilirse, kilo alımına yol açması pek olası değildir.

Öte yandan, hedefiniz kilo almaksa, tercihen besin açısından yoğun gıdalardan yaktığınızdan daha fazla kalori almalısınız. Fıstık ezmesi mükemmel bir seçenektir çünkü içinde çok fazla vitamin ve mineral vardır. Ekonomiktir ve kolaylıkla diyetinize ekleyebilirsiniz.

Fıstık ezmesi kilo vermenize nasıl yardımcı olabilir?

Fıstık ezmesi, dolgunluğu artırarak, kas kütlesini koruyarak ve uzun vadede kilo kaybını koruyarak kilo verme planınıza fayda sağlayabilir. Daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir. Fıstık ezmesi çok doyurucu bir besindir.

Obezitesi olan 15 kadında yapılan bir çalışmada, yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıya ek olarak 3 yemek kaşığı (48 gram) fıstık ezmesi eklendi. Kadınların iştahı bu yüksek karbonhidratlı kahvaltıya göre daha fazla azaldı.
Dahası, fıstık ezmesi yiyenlerin kan şekeri seviyeleri daha stabildi, bu da iştahı düşürmede rol oynayabilir.

İlginç bir şekilde, araştırmalar bütün yer fıstığının ve diğer kuruyemişlerin en az fıstık ezmesi kadar doyurucu olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, çeşitli kuruyemiş ve fındık ezmeleri yemek en büyük faydaları sağlayabilir.

Protein kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur

Kas kaybı ve kilo kaybı genellikle el ele gider. Ancak araştırmalar, fıstık ezmesi gibi gıdalardan yeterli miktarda protein almanın, diyet yaparken kas kütlesini korumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir çalışmada, aşırı kilolu erkekler ya yüksek proteinli ya da normal proteinli bir kilo verme diyeti uyguladı. Her iki grup da benzer miktarda kilo vermiş olsa da, yüksek protein diyetini uygulayanlar yaklaşık üçte bir daha az kas kaybettiler. Kasları korumak sadece gücünüzü korumak için önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda metabolizmanızı sürdürmenize de yardımcı olur . Genel olarak, ne kadar çok kasınız varsa, gün boyunca, hatta dinlenirken bile o kadar çok kalori yakarsınız.

Diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olabilir

En başarılı diyetler, uzun vadede koruyabileceğiniz diyetlerdir. Diyetinizde kendinizi çok sıkmamak iyi bir yaklaşımdır.

Araştırmaya göre, zevk aldığınız yiyecekleri içerecek şekilde kişiselleştirilmiş diyetinizi takip etmek zamanla daha kolay olabilir. İlginç bir şekilde, araştırmalar diyet yapanların fıstık ezmesi de dahil olmak üzere kuruyemişlere izin veren kilo verme planlarına daha iyi uyabileceğini gösteriyor.

Genel olarak, fıstık ezmesi diyetinize ölçülü olarak eklemeye değer olabilir. Özellikle de en sevdiğiniz yiyeceklerden biriyse.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here