Filtre kahve ve espresso arasındaki farklar

0
107

Kahve severlerin kimi espresso içmeyi severken kimi filtre kahveden vazgeçemez. Nedenini sorduğunuzda ise çoğu zaman net bir yanıt veremezler ve sadece damak tatlarına daha uygun seçeneği tercih ettiklerini söylerler. Oysa işin arka planında damak tadını belirleyen bazı noktalar vardır ki bunlar espresso ve filtre kahve farkını ortaya koyar. Biz bu yazımızda ikisi arasındaki lezzet farkının nedenleri araştırıp sizin aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. İşte üç başlıkta espresso – filtre kahve farkı!

Demleme ekipmanları

Kahve demleme ekipmanları, espresso ile filtre kahve arasındaki farkların temelini oluşturur. Filtre kahve demlemek için sayısız seçeneğiniz vardır; french press, V60 dripper, chemex, moka pot ve dahası… Üstelik yapmanız gereken tek şey kahve telvesini önceden belirlediğiniz oranda ekipmana koymak ve üzerine sıcak su ekleyerek demlenmesini beklemektir. Oysa ideal kıvam ve lezzeti yakalamak için espresso’yu kahve makinesinde demlemeniz neredeyse kural gibidir. Çünkü filtre kahveye kıyasla espresso, üzerine basınç uygulanmış kahve telvesinden geçirilen sıcak su ile demlenir. Bu da bu içeceği espresso yapan lezzete ulaşmayı sağlar.

Demlenme süreleri

En bilinen filtre kahve ve espresso farkı, demlenme süresi olabilir. Filtre kahvenin demlenme süreci, çiçeklenme dediğimiz bir aşamadan geçer. İçeriğindeki karbondioksitin salınarak daha iyi su akışının sağlandığı bu aşama, yaklaşık 30 saniye – 1 dakika kadar sürer. Çiçeklenme sonrasında kahvenin demlenme süresi başlar ve bu da ortalama 2 – 3 dakikayı bulur. Yani bir filtre kahveyi demleyebilmek için ortalama 3 – 4 dakikaya ihtiyaç vardır. Espressoda ise bu süreç oldukça kısadır. Baristalar öğütülmüş kahveyi makine haznesine sıkıştırıp düğmeye bastıktan yaklaşık 25 – 30 saniye içinde espresso hazır olur. Üzerine süt, köpük ve benzeri malzemeleri eklemesiyle ortalama 1 dakika gibi bir sürede kahveniz tüketmeye hazırdır.

Öğütme dereceleri

Filtre kahve ile espresso, aynı öğütme derecelerine sahip değildir. Yukarıda bahsettiğimiz çiçeklenme sürecinin gerçekleşebilmesi için filtre kahvenin biraz daha büyük parçacıklara sahip olması gerekir. Böylece içeriğindeki yağ gibi bazı maddeler suyun içinde daha kolay dağılır. Espresso ise kahve çekirdeği, çekilebilecek en ince ayarlarından biriyle çekilir. Kahve makinesinde sıkıştırılarak demlenen bu kahve türü, telvesi ne kadar toz hale gelirse o kadar kolay şekil alır. Bu aynı zamanda espresso’dan beklenen yoğun ve aromatik lezzetin de kaynağıdır.

https://kahhve.com/blog/kahve-101/espresso-ile-filtre-kahve-arasindaki-farklar/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here