Feta peyniri nedir, nasıl yapılır?

0
653

Anavatanı Yunanistan olan feta peyniri, beyaz peynire çok benzeyen bir peynirdir. Akdenizden dünyaya yayılan bu peynir, yüzde 70 koyun, yüzde 30 keçi sütünden yapılır. Tuzlu ve keskin yapısıyla tanınır. Tat olarak normal beyaz peynirden krem peynir kıvamına kadar farklı türleri bulunur. Feta peyniri, ezine peyniri muadili olarak da mutfaklarda kullanılabilir. Özellikle dünya mutfaklarında kullanılan peynir çeşitlerinden biridir.

Feta peyniri nasıl yapılır?

Öncelikle koyun ve keçi sütü mayalandırılır. Kullanılacak sütün, kaliteli ve taze olması çok önemlidir. Koyunların otladıkları yerin özellikleri de peynirin kalitesini belirler. Mayalanan süt, hidrolik presten geçirilir. Bu sayede peynirin içindeki su süzülür. Peynir, hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkıştırıldıktan sonra, tuzlu suya batırılır. Ardından dinlenmeye bırakılır. Feta peynirinin olgunlaşma süresi en az 3 aydır. Olgunlaşan peynir, paketlenerek satışa sunulur.

Feta peyniri nereden alınır?

Feta peyniri, Yunan kökenli Ege ve Akdeniz kıyılarındaki yerleşim yerlerinde daha rahat bulunabilir. Feta peynirini, süt ve süt ürünleri satan yerlerden bulmak pek mümkün değildir. Ancak kalabalık şehirlerdeki büyük marketlerden satın almak mümkündür. Feta peyniri, online olarak da satın alınabilir.

Feta peyniri nasıl yenir?

Az yağlı yapısı nedeniyle, feta peyniri mutfağın birçok alanında kullanabilirsiniz. Meyvelerin yanına çok yakıştığı için, meyve salatalarının yanında sunulabilir. Kahvaltıda ekmeğin üzerine sürülebilir veya omlet yapımında tercih edilebilir. Salata, makarna ve makarna soslarında da feta peynirini kullanabilirsiniz. Ayrıca feta peynirini, hellim peyniri gibi kızartma usulüyle pişirerek de sunabilirsiniz.

Yunanca’da dilim anlamına gelen feta peynirini, hem yemeklerinizde, hem de peynir tabağı yapımında kullanabilirsiniz. Özel günlerde şarküteri ürünleriyle birlikte de sunabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here