FDA’nın yoğurt ve tip 2 diyabet üzerine kararı

0
702

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bazı araştırmalara dayanarak, yoğurt üreticilerinin açıklama ve reklamlarında, yoğurdun tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini belirtmelerinde sakınca olmadığına karar verdi.

FDA’nın kararıyla birlikte, Amerikalılar tip 2 diyabetle mücadelede kullanılan ilaçlara alternatif olarak yoğurt tüketimini artırabilecekler. Yoğurt üreticileri, sütten yapılan yoğurdun haftada en az iki bardak veya üç porsiyon düzenli tüketiminin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini belirtebilecekler.

Danone Kuzey Amerika’nın sağlık ve bilimsel işler direktörü Amanda Blechman, Danone’nin FDA’dan bu iddiayı desteklemesi için 2018’de izin istediğini belirtti. FDA, yoğurt tüketiminin tip 2 diyabet riskini azaltabileceği iddiasını destekleyen 32 çalışmaya atıfta bulunarak, bu talebi onayladı.

Ancak FDA, yoğurtların üzerine ilave şeker eklenmesi durumunda, bu iddianın boş kalorilerle diyete katkı sağlayabileceği konusunda uyarıda bulundu. FDA, bu nedenle ilave şeker oranı yüksek yoğurtların bu iddiayı kullanıp kullanamayacağının dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Geçmişte FDA, kızılcık suyu ile tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını azaltma ve tam tahılların diyabet riskini sınırlama gibi benzer iddialara izin vermişti.

Chobani ve Danone’nin Dannon markası, ABD’de en fazla perakende değerine sahip yoğurt markaları arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here