Faydaları ve zararlarıyla spor içecekleri

0
162

Mavi, turuncu, kırmızı ve sarı gibi canlı renklerde sunulan sporcu içecekleri, spor etkinliklerinde ve spor salonlarında genellikle buz üzerinde görülür. Yorucu egzersizler sırasında sporcuları rehidrate etmek ve yakıt ikmali yapmak için pazarlanan bu içecekler, kaybedilen glikozu, sıvıları ve sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi temel elektrolitleri yerine koyduğunu iddia eder. Bazı markalar enerji artışı için B vitaminleri bile ekler, ancak bunların enerji içecekleriyle aynı olmadığını unutmamak önemlidir.

Spor içeceklerinin bileşimi

Spor içeceklerinin karbonhidrat içeriği genellikle glikoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu veya sakaroz gibi şekerlerden gelir. Alternatif olarak, bazıları şekersizdir ve lezzet için düşük kalorili tatlandırıcılar kullanır. Şeker ve elektrolit seviyeleri, hızlı hidrasyon ve emilimi teşvik etmek için dikkatlice kalibre edilir ve öncelikle bir saatten fazla süren yüksek yoğunluklu egzersiz yapan kişileri hedefler.

Düzenli olarak yüksek yoğunluklu egzersiz yapmayan ortalama bir kişi için spor içeceği aslında başka bir şekerli içecek haline gelir.

İçmek sağlıklı mı?

Bazı çalışmalar yetişkin sporcular için fayda sağladığını öne sürse de, kanıtlar kesin değildir ve çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar sınırlıdır. Çocuklar farklı oranlarda terlediğinden, sporcu içeceklerinin ne zaman faydalı olabileceğini belirlemek zordur. Bununla birlikte, antrenörlerin veya ebeveynlerin gözetimi altında, bu içecekler 60 dakikadan uzun süren şiddetli aktivitelerde bulunan çocuklarda ve ergenlerde dehidrasyonu önlemeye yardımcı olabilir. Rutin fiziksel aktivite veya oyun için spor içecekleri genellikle gereksizdir.

Spor içeceklerinin ergenlerde toplam şekerle tatlandırılmış içecek tüketiminin yaklaşık %26’sını oluşturduğunu belirtmek gerekir. Soda ve enerji içeceklerinden daha az şeker içermelerine rağmen, yine de basit şeker alımına katkıda bulunurlar. Özellikle şiddetli egzersiz dışında aşırı tüketim, aşırı kilo/obezite, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, gut ve diş sorunları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

4,100’den fazla kadın ve 3,400 erkeği kapsayan uzunlamasına bir çalışmada, sık spor içeceği tüketimi ile özellikle erkekler arasında artan vücut kitle indeksi arasında bir ilişki bulunmuştur. Bu içecekleri destekleyen spor ünlülerinin etkisi ve bu içeceklerin okullarda ve spor etkinliklerinde bulunabilirliği, sağlıklı seçimler olarak algılanmalarına katkıda bulunabilir ve potansiyel olarak aşırı tüketime yol açabilir.

Sonuç

Su, kalorisiz olması ve kolayca bulunabilmesi nedeniyle en iyi içecek seçeneği olmaya devam etmektedir. Spor içecekleri, uzun süre yüksek yoğunluklu egzersiz yapanlar için, özellikle de önemli ölçüde terleme meydana geliyorsa faydalı olabilir. Bununla birlikte, başta gençler olmak üzere her yaştan sporcu için dengeli bir diyet, zamanında atıştırmalıklar ve yeterli su, optimum fiziksel ve zihinsel performans için çok önemlidir.

Çocuk doktorları, potansiyel sağlık riskleri konusunda farkındalık sağlamak için genç hastalar ve ebeveynleri ile sporcu içeceklerinin kullanımını tartışmalıdır. Kullanılıyorsa, aşırı alımdan kaçınmak için tüketim dikkatle izlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here