Faydaları ve tarifiyle: Kekik çayı

0
106

Daha çok baharat olarak bildiğimiz kekik bitkisi mis kokusuyla yemekleri lezzetlendiriyor; özellikle çorba, et ve tavuk tariflerine çok yakışıyor. Diğer yandan ise çorak topraklarda yetişen ve güneşli bölgeleri seven ve yaklaşık 350 farklı türü bulunan bir bitki olan kekikten aynı zamanda faydaları say say bitmeyen kekik çayı ve kekik yağı da elde ediliyor.

Bugünkü konumuz ise evde kolaylıkla yapabileceğiniz kekik çayı ve onun sağlığımıza faydaları. Çünkü mis kokulu ve lezzetli bu çay düzenli olarak tüketildiğinde mucizeler yaratıyor.

Gelin “Kekik çayı evde nasıl yapılır?”, “Kekik çayının faydaları nelerdir?” sorularına beraber cevap arayalım.

Kekik çayı tarifi, evde kekik çayı nasıl yapılır?

Hem kurutulmuş hem taze kekikten hazırlayabileceğiniz kekik çayı tarifini evde kolayca yapabilirsiniz.

Kekik çayı için malzemeler:

2 tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış kekik
2 su bardağı içme suyu

Kekik çayı nasıl hazırlanır?

Önce suyu kaynatın.
Su kaynadıktan sonra ateşten alarak içine kekiği ekleyin.
Kekiği su kaynama aşamasında eklemeye dikkat edin. Aksi takdirde kekik çayı tüm aromasını ve faydalı etkilerini yitirecektir.
10-15 dakika çayın demlenmesini bekleyin, ardından süzgeçten geçirerek tüketin.
Kekik çayını günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta içindeki etken madde olan eterli uçucu yağın kaybolmaması için bir daha yeniden kaynatılmaması…

Kekik çayının faydaları

Tek başına birçok faydası bulunan kekiğin çay olarak demlenerek tüketilmesinin de sağlığımıza çok ama çok faydası var. Bu faydaların en önemlilerini şöyle saymak mümkün:

  • Kekik çayı bronşları açarak astımdan bronşite kadar birçok hastalık üzerinde iyileştirici etkisi bulunuyor. Özellikle öksürük, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında çok ama çok etkili.
  • Bağırsak yolundaki mukozayı ortadan kaldırmaya destek olan kekik çayı özellikle çok kaçırdığınız yemeklerden sonra yaşadığınız o rahatsız edici şişkinliği önlemekte birebir. Yemekten sonra içeceğiniz bir fincan kekik çayı hazımsızlık yaşamanızı engelleyecektir.
  • Özellikle bacaklarda hissedilen romatizma ağrılarından şikayetçiyseniz kekik çayı kas kasılmalarını engelleyecek ve ağrılarınızı hafifletecektir. Ayrıca kekik çayı burkulmalara da iyi geliyor.
  • Bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı etkili olan kekik çayı bağırsaklarda yaşanan ağrı ve kramplara çözüm oluyor. Kansere, özellikle de bağırsak (kolon) kanserinde iyileştirici etkisi olduğu söyleniyor.
  • Kekik çayını içmek yerine gargara olarak kullanarak diş ve diş eti hastalıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Kekik çayı gargarası özellikle ağız kokusunun önüne geçmede pek başarılı.
  • Bünyesinde bolca A ve C vitamini barındıran kekik çayı düzenli içildiğinde bağışıklık sistemini ciddi şekilde güçlendiriyor. Özellikle sık sık hasta oluyorsanız kekik çayı aradığınız çözüm olabilir.
  • Melisa çayı gibi yatıştırıcı etkisi olan bitki çaylarından biri olan kekik çayı dopamin ve serotonin seviyelerini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda içerdiği karvakrol sayesinde kişinin ruh halini iyileştiriyor, rahatlatıyor, stresten ve kötü düşüncelerden arınmasını sağlıyor.
  • Birçok kozmetik ürününün bileşiminde bulunan kekik cilt sağlığı için de çok kıymetli. Doğrudan cilde uygulandığında akne gibi cilt problemlerini iyileştiriyor. Ayrıca ılıtılmış kekik çayına batırılan bir pamuk parçasını göz altı bölgelere uyguladığınızda gözlerdeki şişkinlik ve yorgun görünümden kurtulabilirsiniz.
  • Regl dönemleri çok ağrılı geçen kadınların da yardımına koşan kekik çayı krampları azaltıyor ve adet dönemini daha rahat ve kolay geçirmenizi sağlıyor. Aynı zamanda adet döngüsünü de düzene soktuğu biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here