Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, mutfak şefleri ve yatırımcıları 18-19-20 Ağustos’ta Antep fıstığı hasadında buluşuyor!

Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep, dünyaya mal olmuş lezzetlerinin yanı sıra fıstığıyla da adından söz ettiriyor. Gaziantep’in yeşil altını olarak bilinen fıstık hasadı bu yıl da renkli görüntülere sahne olacak.

Gaziantep Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Sözen Yayıncılık tarafından organize edilen 18-19-20 Ağustos tarihinde gerçekleşecek Gaziantep Fıstık Hasadı Gastronomi Gezisi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından şef, aşçı, mutfak profesyonelleri ve gurmeler bir araya gelecek. Üç gün sürecek olan ve Gaziantep mutfağından birbirinden lezzetli yemeklerin, kültürel turların düzenleneceği etkinlik hem görsel hem de lezzetli bir şölene davet ediyor.

Etkinlik kapsamında bir de yemek yarışması düzenleniyor. Düzenlenen yarışmanın mutfak sponsorluğunu Öztiryakiler üstlendi. TUSİD ve ETUDER derneği başkanlarının destek verdiği gezide, lokal ürünlerin gastronomi dünyasına etkisi konulu paneller düzenlenecek.

Gaziantep’in tarihi yerlerinin gezilip, yöresel lezzetlerinin tadılacağı gezi programına Türkiye’nin önde gelen şef ve aşçıları katılıyor. Gaziantep’teki Uzun Çarşı, Hışfahan, Zeugma Antik Kenti, Mozaik Müzesi gibi tarihi mekanları gezinin başlıca ziyaret noktaları arasında yer alıyor. İmam Çağdaş, Mutfak Sanatları Merkezi gibi lezzet duraklarının ziyaretinin yanı sıra tekne gezisi ve sokak lezzetlerinin keşfi de geziye renk katacak olan etkinlikler arasında.

Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi koordinatör şefi Doğa Çitçi Gaziantep’in yöresel lezzetlerini, geziye katılan misafirlere sunacak. Bunun yanı sıra Savaşan Köyü, Halfeti ziyareti, geleneksel bakırcılık workshop’u, baklava workshop’u, dolmalık biber kurutulması ve yayla ziyareti de gezinin merakla beklenen etkinliklerinden.

Gezinin en önemli etkinliği ise Gaziantep’in coğrafi işaretli ürünlerinden olan fıstık hasadı olacak. Lezzeti ve kalitesiyle dünya sofralarını süsleyen fıstığın serüveninin renkli görüntülere sahne olması bekleniyor.

Tarih

18 Ağu 2017 - 20 Ağu 2017

Zaman

Bütün gün

Yer

Gaziantep
Gaziantep

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here