13 ülkenin lezzetleri Türkiye’de buluşacak

Balkan ülkeleri eşsiz lezzetleriyle Balkan Gastronomi Festivali kapsamında Tekirdağ’da buluşuyor. Organizasyonun sorumlusu Funda Önkol, “Gastronomi Avrupa’da en büyük sektör ve balkanlar gastronomiye inanılmaz yatırımlar yapıyor” dedi.

13 Balkan ülkesi, ’Balkan Gastronomi Festivali’ kapsamında  Tekirdağ’da bir araya gelecek. Konu hakkında düzenlen basın toplantısında, gastronominin  Avrupa’da en büyük sektör olduğu,  Trakya bölgesinin topraktan elde edilen zenginliklerinin en iyi şekilde sunmak gerektiği ifade edildi.

Konu hakkında açıklamada bulunan Balkan Gastronomi Festivali organizasyonunun sorumlusu Funda Önkol, Trakya bölgesinin sahip olduklarını iyi sunamayan bir bölge olduğunu ileri sürerek, gastronominin  Avrupa’da en büyük sektör olduğunu belirtti. Balkanların son 3 yılda gastronomiye inanılmaz yatırımlar yaptığını dile getiren Önkol, bu bölgenin özellikle topraktan elde edilen zenginliklerini en iyi şekilde sunmak gerektiğini belirtti.

“Sahip olduklarını iyi sunamayan bir bölge”

Balkanlar Gastronomi Festivalini 20-24 Eylül tarihlerinde yapacaklarını duyuran Önkol, “İstanbul’da daha öne festival yapmıştık. 10 günde 350 bin ziyaretçi alan bir etkinlik. Oldukça misafir ağırladık, konuk yazar ağırladık. Bundan 2 yıl önce, aklımıza birde Balkan Gastronomi Balkan Festivali yapmak geldi. Birincisi Tekirdağ benim masterimi yaptığım bölge Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli. Ben burada 2 yılımı geçirdim ve buraya her zaman hayran oldum ve ne yazık ki sahip olduklarını iyi sunamayan bir bölge olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle buranın bütün zenginliklerini, özellikle topraktan elde edilen zenginlikleri en iyi şekilde sunmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Gastronomi  Avrupa’da en büyük sektör”

Önkol açıklamasının devamında, “Özellikle Balkanlar savaş sonrasında şu son 2-3 senedir, gastronomiye inanılmaz yatırımlar yapıyorlar. Gastronomi aslında Avrupa’da en büyük sektör. Çok hızlı gelişen bir sektör aynı zamanda. Balkanlarda diğer tarafa nazaran kat be kat gelişiyor. Yani ne yapıyorlar, restoranlar açıyorlar, kafeler açıyorlar. Un fabrikalarının sürekli sayıları artıyor ve bizim üreticilerimiz buradan oraya sürekli bir şeyler yollamak istiyor. Biz de bunu sağlayıcı, buna platform oluşturucu bir etkinlik düzenlemek istedik. Yani, şöyle söyleyeyim eğlenmek hepimizin çok sevdiği bir şey. Festivalde de eğleneceğiz ama eğlenirken de bir katma değer ortaya bırakalım. Eğlenip dağılmak güzel ama bir şey bırakmış olalım. Buradan yola çıkarak biz bu projeyi geliştirdik” diye konuştu.

Önkol, “Önce Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine geldik bize lojistik destek verecekler. Biz yeterince bir alt yapı zaten sağladık. İlk gece açılış yapıyoruz. Muhtemelen açılışta Ankara’dan kuvvetli misafirlerimiz olacak. Festivalin 3’üncü ve 4’üncü gecesi, yani 21 ve 22’sinde gastronomi ile ilgili 4 tane film göstereceğiz. Organizasyonda 13 tane Balkan ülkesi var” dedi.

Tarih

20 Eyl 2017 - 24 Eyl 2017

Zaman

Bütün gün

Yer

Tekirdağ
Tekirdağ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here