Evde makinesiz espresso yapmanın pratik yolları

0
1204

Espresso, kahve tutkunlarının vazgeçilmezidir. Ancak bazen evde bir espresso makinesi bulunmuyor olabilir veya yolculukta olabilirsiniz ve ihtiyacınız olan espresso keyfini yaşamak isteyebilirsiniz. Neyse ki, evinizde bulunan basit araçlarla da lezzetli bir espresso yapabilirsiniz. İşte evde makinesiz espresso yapmanın pratik yolları:

French press ile espresso yapımı

 1. Kahve çekirdeklerini öğütün: Kahve çekirdeklerinizi espresso ayarında öğütün. Bu, daha yoğun bir tat elde etmenize yardımcı olacaktır.
 2. Su kaynatın: Kişi sayısına göre espresso bardağı ile ölçerek su kaynatın. Kaynayan suyu 20 saniye bekletin. Bu, suyun sıcaklığının istenilen seviyeye gelmesine yardımcı olacaktır.
 3. Kahveyi French press’e ekleyin: Her bardak için yaklaşık 2 yemek kaşığı (28 gr) kahveyi French Press’e ekleyin.
 4. Suyu ekleyin: Kahvenin üzerine bir miktar kaynar su ekleyin. Kahveden kabarcıklar çıkana kadar 30 saniye bekleyin.
 5. Demleme süresini bekleyin: Kahvenin üzerine kalan suyu ekleyin ve pistonu yukarıda bırakarak kahveyi demlemeye bırakın. 5-6 dakika sonra pistonu yavaşça aşağıya indirin.
 6. Servis edin: Demlenmiş espressoyu bardaklara boşaltın ve tadını çıkarın.

Moka Pot ile Espresso Yapımı

 1. Alt hazneyi doldurun: Moka potun alt haznesini ılık su ile doldurun.
 2. Kahveyi ekleyin: Filtre kısmına 20-25 gr kahve ekleyin. Kahveye bastırmayın.
 3. Üst hazneyi takın ve ocakta pişirin: Üst hazneyi filtrenin üzerine yerleştirin ve moka potu kısık ateşte ocağa yerleştirin.
 4. Demlemeyi bekleyin: Alt kısımdaki suyun üst hazneye ulaşmasıyla birlikte moka potu ocaktan alın. Üst hazne tamamen dolduğunda espresso hazırdır.
 5. Servis edin: Espressoyu bardaklara paylaştırın ve tadını çıkarın.

Makinesiz kahve içecekleri

Makinesiz espresso yaptıktan sonra, cappuccino, latte veya mocha gibi kahve içecekleri yapmak için sadece birkaç adım daha gereklidir. Süt köpürtün ve espresso üzerine istediğiniz ölçüde ekleyin. İsteğe göre çikolata veya tarçın ile süsleyebilirsiniz.

Artık espresso makinesi olmadan da evinizde keyifli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here