Enerji veren bir yiyecek: Kuru erik

0
297

Enerji seviyenizi yükseltmek için kahve veya enerji içeceği içmeye ihtiyacınız yok. Aslında, çok daha sağlıklı ve lezzetli bir alternatif var: Kuru erik. Kuru erik, sindirim sağlığından kemik sağlığına kadar birçok fayda sağlayan, doğal şekerlerle dolu bir yiyecektir. D’li diyetisyen Lauren Manaker, CNBC için kaleme aldığı makalede, enerji için yediği ama az değer verildiğini söylediği bu yiyeceği anlatıyor.

Manaker, günlük koşuşturma içinde enerji ihtiyacı hissetiğinde kafeine yönelmediğini belirterek, “Çok fazlasının baş ağrısı, uyku sorunu ve kaygı gibi olumsuz yan etkileri olabilir. Bunun yerine, çok uzun süredir göz ardı edilen bir yiyecek yiyorum: Erik” diyor.

Manaker, “Kuru erik, sindirim sağlığı konusunda yardıma ihtiyacı olan insanlar için bir çare olarak bilinir. Ama aynı zamanda doğal şekerler şeklinde iyi bir enerji kaynağıdırlar” diyor. Manaker, eriklerin büyüklüğüne bağlı olsa da, günde yaklaşık 30 gram, kabaca üç ila dört kuru erik” tükettiğini söylüyor.

Manaker, “Kuru erik yemek, yaşlandıkça kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olabilir. Kuru erik kendi başına harikadır – seçtiğiniz markanın ilave şeker içermediğinden emin olun. Erik suyu başka bir seçenektir, ancak günlük porsiyon boyutlarını yaklaşık bir fincan veya daha az tutmanızı tavsiye ederim” diyor.

Manaker’ın kuru eriği diyete dahil etmek için farklı önerileri şöyle:

  • Smoothie’lerinize kuru erik ekleyin. Kuru erik, smoothie’lere tatlılık ve lif katar. Bir avuç kuru erik, bir muz, bir bardak süt ve bir yemek kaşığı fıstık ezmesi ile lezzetli bir smoothie yapabilirsiniz.
  • Unlu mamullerde şekeri kuru erik püresi ile değiştirin. Kuru erik püresi, kek, kurabiye, muffin gibi tatlılarda şekerin bir kısmını veya tamamını değiştirmek için kullanılabilir. Böylece, tatlılarınız daha az kalorili ve daha besleyici olur. Kuru erik püresi yapmak için, 450 gram kuru erik ile 1/2 bardak ılık suyu bir karıştırıcıda birleştirin, ardından bir püre oluşana kadar karıştırın. Tarifteki şekerin 1/3 ila 1/2′sini değiştirmek için püreyi kullanabilirsiniz.
  • Kuru erikleri bitter çikolataya batırın. Antioksidan bakımından zengin, lif dolgulu bir tatlı için, beş adet çekirdeksiz eriği erimiş bitter çikolataya batırın ve birkaç saat bekletin. Bu, ara öğün veya tatlı olarak tüketebileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalıktır.
  • Kıyılmış kuru erikleri tavuk salatasına ekleyin. Kuru erikler tavuk salatasına şaşırtıcı bir tatlılık katar. Tavuk salatası tarifine doğranmış çekirdeksiz kuru erik ekleyin ve iyice karıştırın. Bu salatayı ekmek arası, marul yaprağı veya kraker üzerinde yiyebilirsiniz.

Kuru erik, enerji veren, sağlıklı ve lezzetli bir yiyecektir. Eğer siz de kuru erik yemeyi seviyorsanız veya denemek istiyorsanız, yukarıdaki önerileri uygulayabilirsiniz. Kuru erik, hem tek başına hem de farklı yemeklerde kullanılabilir. Kuru erik yiyerek, hem enerjinizi artırabilir hem de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here