En popüler kahve demleme yöntemleri

0
146

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan kahve; çekirdeğinin cinsine, öğütülme şekline ve kavrulma tarzına kadar pek çok detaya göre tadında farklılık gösterir. Ancak kahvenin tadını belirleyen yalnızca bunlar değil; tercih edilen demleme tekniği ve kullanılan aksesuarlar da tat üzerinde oldukça büyük etkiye sahip. Günümüzde kullanılan onlarca teknik ve aksesuarı ayrıntılı incelemeden önce en popüler beşine kısaca göz atalım.

Chemex – 3-4 dakika

1940’lı yıllarda Alman Dr Peter Schlumbohm tarafından icat edilen ve bir hayli popüler olan Chemex , güçlü bir geri dönüş yaptı. Chemex’le normalden üç kat ince bir filtre kullanarak, sıcak suyun kahve üzerine dökülmesi yöntemiyle hazırlayacağınız kahve yumuşak içimli ve saf aromalı olur.

French press – 4 dakika

En pratik demleme yöntemlerinden biri olan French press , özellikle sabahların vazgeçilmezi. French press’in içine koyulan iri öğütülmüş kahvenin üzerine sıcak su konmasıyla hazırlanan bu yöntemde filtreyi tutan bastonu ne kadar geç iterseniz kahveniz o kadar çok demleniyor ve kafein de o oranda artıyor.

Aeropress- 1-1,5 dakika

Guiness Rekorlar Kitabı’na giren uçan disk üreticisi Aerobie’nin 2005 yılında piyasaya sürdüğü Aeropress, kahveyi basınç yardımıyla demliyor. Vakum oluşturarak suyun kahve parçacıkları arasında geçerek demlenmeyi sağlayan Aeropress,uzay çağına aitmiş havası veren görüntüsüyle de ilgi çekiyor.

Kahve demleme makinesi – 5 dakika

Artık pek çok mutfakta yerini alan kahve demleme makinesi, elektrik yardımıyla ısıttığı suyu damlama yöntemiyle kahve üretmekte kullanıyor. Yapmanız gereken tek şey istediğiniz oranda kahveyi filtrenin üzerine yerleştirip ona orantılı suyu diğer hazneye koymak.

Kahve külahı (Damlama)- 2,5-3 dakika

En kolay ve masrafsız kahve demleme yöntemlerinden biri olan kahve külahı, üçüncü dalga kahve akımının da önemli demleme aksesuarlarından. Külahın içine filtre koyup kahvenin üzerine sıcak su eklenmesiyle hazırlanıyor.

Kaynak: https://www.kahve.com/blog/icerik/kahve-demleme-yontemleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here