Elma sirkesi: Günde ne kadar içmeliyiz?

0
142

Elma sirkesi, çeşitli olası sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Doz önerileri değişebilir, ancak yemeklerden önce veya sonra 1-2 yemek kaşığı (yemek kaşığı) veya 15-30 mililitre (mL) elma sirkesinin su ile alınması faydalı olabilir. Elma sirkesi binlerce yıldır yemek pişirmede ve doğal tıpta kullanılmaktadır.

Birçoğu, kilo kaybı, kan şekeri düzeylerinin artması, hazımsızlıktan kurtulma ve kalp hastalığı ve kanser riskinin azalması gibi sağlık yararları olduğunu iddia ediyor. Pek çok potansiyel kullanımı nedeniyle, her gün ne kadar elma sirkesi alınması gerektiğini bilmek zor olabilir.

Kan şekeri yönetimi için

Elma sirkesi, özellikle insülin direnci olan kişiler için kan şekerini kontrol etmenin doğal bir yolu olarak sıklıkla tavsiye edilir. Yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce alındığında sirke midenin boşalma hızını yavaşlatır ve kan şekerindeki büyük yükselmeleri önler.

Ayrıca , vücudunuzun kan dolaşımından hücrelerinize daha fazla glikoz taşımasına ve böylece kan şekeri düzeylerini düşürmesine yardımcı olan insülin duyarlılığını artırır. İlginç bir şekilde, bu etkilere sahip olmak için sadece az miktarda elma sirkesi gereklidir.

Genel olarak, yemeklerden önce 4 çay kaşığı (çay kaşığı) veya 20 mL elma sirkesi almanın, yemekten sonra kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir. Su ile karıştırılmalı ve yüksek karbonhidratlı bir yemekten hemen önce tüketilmelidir.

Elma sirkesi, düşük karbonhidratlı veya yüksek lifli bir yemekten önce alındığında kan şekerini önemli ölçüde düşürmez.

Polikistik over sendromu (PKOS) için

Polikistik over sendromu (PKOS), anormal adet döngüleri, yüksek seviyelerde androjen hormonları, yumurtalık kistleri ve insülin direnci ile ilişkili hormonal bir durumdur.

3 aylık daha eski bir çalışma, PCOS’lu kadınların 1 yemek kaşığı içtiğini buldu. (15 mL) yaklaşık 7 oz elma sirkesi. Akşam yemeğinden hemen sonra (100 mL) su içmek hormon seviyelerini iyileştirdi ve daha düzenli adetler yaşadı.

Bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, 1 yemek kaşığı. (15 mL) her gün PKOS semptomlarını iyileştirmek için etkili bir doz gibi görünmektedir.

Kilo kaybı için

Sirkenin uzun vadeli etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, yemekle birlikte tüketildiğinde iştahı bastırarak insanların kilo vermesine yardımcı olabilir.

Bir 2009 çalışmasında, 1 veya 2 yemek kaşığı. 3 ay boyunca günlük (15 veya 30 mL) elma sirkesi, aşırı kilolu kişilerin sırasıyla ortalama 1,2 ve 1,7 kilogram (kg) kaybetmesine yardımcı oldu.

2 yemek kaşığı alarak. Her günün, elma sirkesi tüketmeyen insanlara kıyasla insanların 3 ayda yaklaşık iki kat daha fazla kilo vermesine yardımcı olduğu da bulundu. Bununla birlikte, yakın tarihli bir inceleme, kilo kaybı için elma sirkesi kullanımını destekleyen yeterli kanıt olmadığı sonucuna varmıştır. Bu nedenle, daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

Bir bardak suya karıştırıp yemeklerden önce içebilir veya yağ ile karıştırarak salata sosu yapabilirsiniz. Elma sirkesi, diğer diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirildiğinde kilo vermeye yardımcı olma olasılığı daha yüksektir .

Gelişmiş sindirim için

Pek çok insan, sindirimi iyileştirmek için yüksek proteinli yemeklerden önce elma sirkesi alır. Teori, elma sirkesinin midenizin asitliğini arttırdığı ve bu da vücudunuzun proteini parçalayan enzim olan daha fazla pepsin oluşturmasına yardımcı olduğu yönündedir.

Sindirim için sirke kullanımını destekleyen bir araştırma bulunmamakla birlikte, betain HCL gibi diğer asidik takviyeler midenin asitliğini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir. Elma sirkesi gibi asidik yiyecekler de benzer etkilere sahip olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Sindirim için elma sirkesi alanlar genellikle 1 ila 2 yemek kaşığı içerler. (15–30 mL) yemeklerden hemen önce bir bardak su ile içilir, ancak şu anda bu dozu destekleyecek kanıt yoktur.

Genel sağlık için

Elma sirkesi almanın diğer popüler nedenleri arasında kalp hastalığına karşı korunma, kanser riskini azaltma ve enfeksiyonla mücadele sayılabilir. Bu iddiaları destekleyen sınırlı bilimsel kanıt vardır ve insanlar için önerilen dozlar mevcut değildir.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, sirkenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini, kansere karşı koruyabileceğini ve bakterilerin büyümesini yavaşlatabileceğini düşündürmektedir, ancak insanlarda herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Çeşitli araştırmalar, düzenli olarak sirke bazlı soslarla salata yiyen kişilerin daha düşük kalp hastalığı riskine ve daha az göbek yağına sahip olduğunu bulmuştur , ancak bu başka faktörlere bağlı olabilir.

Genel sağlık ve zindelik için en iyi elma sirkesi dozunu anlamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Yan etkilerden kaçınmak için en iyi uygulamalar

Elma sirkesi tüketmek nispeten güvenlidir ancak bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Elma sirkesinin sağlık yararlarının çoğundan asitliği sorumlu olduğundan, asidi nötralize edebilecek ve olumlu etkilerini azaltabilecek herhangi bir şeyle karıştırmadığınızdan emin olun.

Sirkenin asitliğinin düzenli kullanımda diş minesine de zarar verebileceğini unutmayın. Kamışla içmek ve sonrasında ağzınızı suyla çalkalamak bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Elma sirkesi içmek sağlık yararları ile ilişkilendirilirken, uzun süreler boyunca düzenli olarak büyük miktarlarda tüketmek tehlikeli olabilir ve düşük kan potasyum seviyeleri dahil olmak üzere yan etkilerle bağlantılı olabilir. Elma sirkesi aldıktan sonra rahatsız edici yan etkiler yaşarsanız, almayı bırakın ve bu belirtileri bir doktorla görüşün.

Elma sirkesi, küçük miktarlarda nispeten güvenlidir ancak diş minesini aşındırabilir veya bazı insanlarda mide rahatsızlığına neden olabilir. Büyük miktarların uzun süre tüketilmesi güvenli olmayabilir. Elma sirkesi kan şekerini yönetmeye, PKOS semptomlarını iyileştirmeye ve kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilir.

Tipik bir doz 1-2 yemek kaşığıdır. (15–30 mL) su ile karıştırılarak yemeklerden önce veya sonra alınır. Araştırmalar, sindirimi iyileştirebileceği ve kalp hastalığını, kanseri veya enfeksiyonu önleyebileceği iddialarını desteklemiyor. Elma sirkesi, ölçülü olarak tüketilmesi nispeten güvenli bir takviyedir, ancak kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır.

Gelecekteki çalışmalar, daha fazla potansiyel kullanım ve faydayı ortaya çıkarabilir ve en etkili dozajları netleştirmeye yardımcı olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here